Deutschland, Deutschland über alles..Berlín je ďalšia zastávka v našich výletných plánoch. Doteraz som si vždy myslela, že jediná krajina, kde by som okrem Čiech mohla žiť, je Taliansko. Ale Berlín ma presvedčil, že už dávno dávno nie je uzavreté a zakomplexované mesto, ale multikultúrna metropola, kde žijú milí a príjemní ľudia, kde sa skvelo najete a majú tu vynikajúce pivo a klobásy. Tak poďme na to :) 

Deutschland, Deutschland über alles..Berlín je ďalšia zastávka v našich výletných plánoch. Doteraz som si vždy myslela, že jediná krajina, kde by som okrem Čiech mohla žiť, je Taliansko. Ale Berlín ma presvedčil, že už dávno dávno nie je uzavreté a zakomplexované mesto, ale multikultúrna metropola, kde žijú milí a príjemní ľudia, kde sa skvelo najete a majú tu vynikajúce pivo a klobásy. Tak poďme na to :) 

Ako sa sem dostanete

Z Prahy je to pomerne jednoduché, pretože môžete využiť vlak alebo autobus.

Najlacnejší spôsob je bus - my chodievame pravidelne FLIX Busom. Ideálny spoj je ráno o 6:15, alebo o 9.00. Cesta trvá cca 5 hodín a bus Vás vysadí na "hlavnom nádraží", odkiaľ je ľahké sa dostať k metru a odtiaľ, kam potrebujete. 

Berlínske metro je iná káva :) V meste funguje celkom 173 staníc metra, čo robí z berlínskeho metra deviatu najväčšiu sieť podľa počtu staníc na svete. Celková dĺžka siete je 145,5 km. Pozostáva z deviatich liniek, ktoré sú označené ako U1 až U9. Ako symbol celého dopravného systému sa používa veľké biele písmeno U na modrom pozadí. Výrazne neodporúčam chodiť na čierno. Kontrolóri sú skoro všade a pokuta je minimálne 50 EUR. 

Aj pri kúpe lístkov treba dať pozor. Berlínske metro sa delí na tri zóny A (centrum), B (vnútorné mesto), C (vonkajšie mesto, vrátane Potsdam Hauptbahnhof).

Čo sa týka lístkov, tak buď si môžete kúpiť jednorázový ticket, ktorý je ale ukrutne nevýhodný. Do zón A,B je to v cene 2,80 EUR/ jedna jazda, do zón A,B,C je to potom 3,40 EUR ( pre cesty v dĺžke trvania 2 hodiny) a 1,70 EUR (pokiaľ Ti stačia 3 zastávky - short way ticket).

Ak ideš sám, alebo vo dvojici, rozhodne sa oplatí si kúpiť celodenný lístok, nakoľko sa predpokladá, že sa budete dosť premiestňovať. Ten stojí 7 EUR pre zóny A a B, alebo 7,70 EUR pre zóny A,B, aj C.

V prípade návštevy Berlína v roztomilej skupinke (max. 5 ľudí) sa rozhodne oplatí skupinová jízdenka, ktorou môžeš kamkoľvek za cca 20 EUR.

Celodenné a skupinové jízdenky platia do 15.00 hod. následujúceho dňa. 

Bližšie informácie, vrátane appky nájdete na tu

Ubytovanie

Ako som už viackrát písala, my preferujeme nájsť ubytovanie tak, aby sme nemuseli platiť zbytočne za dopravu, takže keď si urobím "okruh", vyberiem podľa toho hotel. Rada chodím na eurotripoch peši, nie je pre nás problém prejsť aj 16 km denne.

Ubytko hľadáme na booking.com.

Boli sme v Berlíne celkom 2x, minulý rok sami spolu, tento rok s kamarátmi a vždy sme bývali v tom istom hoteli " Hotel Gat Point Charlie". Je to síce "len" *** ale v Nemecku je všetko inak :) Skvelé ubytovanie, hneď vedľa Check Point Charlie, odkiaľ sa dajú plánovať skvelé pešie okruhy mestom, navyše naproti je tuším Billa, takže pre turistov s nižším rozpočtom, je možné si nakúpiť na raňajky, aj na večere. 

My sme vyskúšali obe varianty a síce keď sme boli sami, šli sme ochutnať raňajky, v skupine sme mali apartmán a teda sme si raňajky nakúpili sami. 

V hoteli je wi-fi zadara, čo ocenia všetci facebookači a instagramisti.

Čo v Berlíne vidieť a nezmeškať

Berlín je mesto svetového formátu. Nájdete tu veľké množstvo kultúrnych aj vedeckých inštitúcií, je známy pre svoje historické pamiatky, udalosti, ktoré menili svet, hádam najznámejší techno festival “Love Parade”, brilantný nočný život a LGBT komunitu.

Inými slovami, pre každého niečo. Záleží, aké sú Vaše preferencie, koľko času na Berlín máte a za čím ste sem prišli. Naším cieľom bolo poznanie a oddych - ten ja nachádzam v chodení, takže kilometre a kilometre, pomedzi to dobré jedlo a spánok :)

Berlínsky múr

Hádam to prvé, čo Vás po Love Parade napadne, musí byť Berlínsky múr. My sme tiež začali svoju trasu u kontrolného stanoviska Check Point Charlie. Od roku 1961 do roku 1990 predstavoval hlavnú vstupnú bránu pre Spojencov, nemeckých občanov a diplomatov, ktorí sa tadiaľto premiestňovali medzi “dvoma časťami Berlína”. Aktuálne tu nájdete tiež “pastičku”, ale tentokrát pre turistov. Dvaja herci, prezlečení za vojakov v plnej zbroji, postávajú pred replikou strážnice a ryžujú na poplatkoch za photo, do ktorého sa turisti hrnú jedna radosť. Bizardnosť celej scény podtrhuje Mekáč a KFC v susedstve strážnice. Trochu smutné, ale tak prečo nie - zrejme to funguje, vzhľadom k veľkému počtu blikajúcich fotoaparátov. 

Pár krokov odtiaľ nájdete pod holým nebom výstavu, ktorá zaznamenáva dejiny studenej vojny, ktorá je na rozdiel od falošných postavičiek u Check Point Charlie ozajstná a zadarmo. Kúsok ďalej je skvelý orientačný bod - veľký nafukovací balón “die Welt” - ktorý je vidieť z diaľky a  je sa možné vďaka nemu ľahko zorientovať. Pod ním je roztomilá výstava trabantov. 

Na ulici Niederkirchner Strasse sa pred Vami vynorí kúsok berlínskeho múru. V dnešnej dobe musel byť obohnaný pletivom a zátarasami, nakoľko ľudia zvykli odštiepkať z múru pre svoje vlastné potešenie a odnášali si domov kúsok histórie ako suvenýr. Aktuálne teda k videniu veľa neostalo, ale vrelo odporúčam sa ísť pozrieť z vnútornej strany múru. Je tam výstava, mapujúca históriu druhej sv. vojny a berlínskeho múru od jeho začiatkov, až do pádu. Veľmi zaujímavé a poučné - treba prečítať.

Postupimské námestie

Kedysi územie nikoho, rozdelené berlínskym múrom a pásom smrti na dva Berlíny - dnes mini Times Square Európy. Pulzujúce námestie s obrovskými budovami, veľkým nákupným centrom, kaviarničkami a reštauráciami. Z môjho pohľadu je fajn to vidieť, nejak sa tým ďalej nezaoberať a pokračovať do parku :) Na Námestí sa vraj nachádza najrýchlejší výťah na svete "Panoramapunkt" - v budove z červených tehál Kollhof.Neboli sme, takže výhľad neviem posúdiť.

Tiergarten (Park) a Víťazný stĺp

Berlín je zelené mesto a pokiaľ sa budete chcieť uchodiť k smrti, stačí vojsť do tohto obrovského parku, de facto v strede mesta. Množstvo romantických zastávok, riečok, jazierok občas nejaká ta socha Otta von Bismarca, lavičky, preliezky apod. Berlínčania využívajú Tiergarten na behanie, kolieskové korčule, neďelné prechádzky a cez leto piknikujú o sto šesť.

Vedela by som si tu predstaviť stráviť na tráve aj celý deň a záverom ešte zájsť  do ZOO, ktorá park ukončuje, ale naše kroky viedli k Víťaznému stĺpu. Tento sa nachádza priamo uprostred Tiergarten parku a to na mieste, kde sa ulice rozbiehajú do všetkých strán. Na vrchole 67m vysokého stĺpu stojí pozlátená bronzová socha okrídlenej bohyne víťazstva - Viktorie. Sochu, ktorá je 8, 3 m vysoká a váži 35 ton, vytvoril Friedrich Drake a berlínčania jej hovoria „zlatá Elsa“ (Goldelse). V roku 1989 prebehla kompletná rekonštrukcia stĺpu, ktorý je okrem toho, na pamiatku čoho bol postavený, známy aj tým (ak nie najznámejší), že okolo neho viedla záverečná trasa sprievodu najväčšieho techno festivalu na svete “Love Parade” - len si spomeňte na “ You can’t stop us” :)

Okrem toho, je stĺp voľne prístupný cez 4 tunely, ktoré vedú pod veľmi rušným kruhovým objazdom. Za kuk do vnútra stĺpu alebo vyšplhanie sa až na vrchol, musíte uhradiť poplatok cca 3 EUR, ale výhľad na park stojí za to! A keď si pustíte do sluchátiek Westbam alebo Marushu, tak Vás to hodí o 20 rokov dozadu a ruka hore! :) 

Reichstag a vládna štvrť

Azda najznámejší obraz z pohľadníc. Kto by nepoznal Ríšsky snem a nápis “Dem deutchen Volke” na honosnej fasáde tejto budovy. 

Reichstag slúžil ako sídlo parlamentu až do roku 1933, kedy ho zachvátil obrovský požiar, z ktorého Hitler obviňoval Komunistickú stranu Nemecka. Budova bola zničená a tak veže v štyroch rohoch a spomínaná fasáda s nápisom "Nemeckému ľudu", sú jedinými pôvodnými dochovanými časťami budovy z roku 1894. 

Po zjednotení Nemecka v roku 1990 začal Bundestag zasadať v budove Reichstagu až v roku 1999, pričom slávnostnému znovuotvoreniu predchádzala rozsiahla rekonštrukcia od roku 1995, kedy bol po dobu dvoch týždňov zahalený Reichstag bielou látkou. 

Budova má tri poschodia, každé má svoju farbu a špecifické vybavenie. V prvom poschodí je galéria, z ktorej je môžete sledovať zasadanie Parlamentu, na druhom poschodí kancelárie predsedu parlamentu a na treťom poschodí by ste našli kancelárie politických strán, ktoré sú zastúpené v Bundestagu.

A teraz k veci - vzhľadom k tomu, že Reichstag je najnavštevovanejší parlament na svete, s návštevnosťou 3 mio. návštevníkov ročne, bez rezervácie návštevy sa dovnútra nedostanete. A to až tak, že prehliadka priestorov Reichstagu je POVINNÁ. Rezerváciu je nutné urobiť vopred a to na stránkach Bundestagu. Tam si môžete vybrať s niekoľkých variácií a okruhov, pričom k tomu patrí aj sperievodca v niekoľkých jazykoch (ang., fran.,talian.,polština, ruština, špan.,portug.,dán., a nór.). Prehliadka trvá cca 90 min. (záleží od okruhu). Odporúčam toto zariadiť VOPRED, inak sa nevyhnete niekoľkohodinovémum čakaniu s tým, že ani tak sa nemusíte dostať dovnútra, pokiaľ je na ten deň už plno. Taktiež buďte obozretný, či nie je náhodou zasadanie, nakoľko v ten deň nie je možné realizovať návštevu Parlamentu. Parlament môžete kontaktovať e-mailom na  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. , pričom stačí napísať dátum návštevy, koľko vás bude, adresu, tel. alebo mail a typ sprievodcu. 

Brandenburská brána a Parížske námestie

Od Parlamentu sa dajte doprava a po krátkej prechádzke sa dostanete k Brandemburskej bráne - symbolu jednoty a spojenia dvoch znepriatelených častí Berlína. 

Brandemburskú bránu korunuje tzv. kvadriga - impozantná socha okrídlenej bohyne, ktorá “šoféruje” voz, ktorý tiahnu 4 koníky (pre záujemcov - autorom je Johann Gottfried Schadow). Počas napoleonskych výpadov bola ukradnutá a premiestnená do Paríža. Nazad sa dostala vďaka galatnému pruskému generálovi, ktorý ju zo zajatia vyslobodil a v Berlíne jej za “odmenu” inštalovali do ruky miesto olivovej ratolesti, železný kríž, ktorý drží doteraz. 

Brána je teraz uzatvorená pre všetky druhy dopravy a predstavuje impozantné atréééé na Parížske námestie a do ulice Unter den Linden.

Na Parížskom námestí si všimnite hotel Adlon - je rovno pred Vami, pokiaľ stojíte chrbtom k bráne. Jedná sa o najluxusnejší berlínsky hotel, ktorý sa stal známym nielen pre učinkovanie vo filme s Grétou Garbó, ale aj vďaka kauzičke, kedy sa nie celkom pri zmysloch sa nachádzajúci Michael Jackson rozhodol pohúpať svoje čerstvo narodené dieťa z balkóna ( https://www.youtube.com/watch?v=6Zl0T8jxWOw ).

ulica Unter den Linden 

Rovno za nosom a to priamo na najhonosnejšiu adresu v Berlíne - ulicu Unter den Linden. Svoj názov dostala, táto 1,5 km ulička (prekvapivo) podľa lipovej aleje, ktorá tu bola opakovane vysadená na príkaz architekta Karla Friedricha Schinkela. Lipy boli síce opakovane vyrúbané a to na povel Ádu Hitlera, ktorému bránili vo výhľade na vojenské prehliadky. Celkovo bola Lipová ulica počas druhej sv.vojny zničená, krátko dokonca využívaná aj ako provizórne letisko. 

Naštastie zvíťazil zdravý rozum a väčšina budov bola zrekonštruovaných, takže na Lipovej ulici môžete vidieť také skvosty, ako napríklad:

 • Humboltovu univerzitu - tretiu najväčšiu univerzitu na svete, s 39 000 študentmi, ktorá sa môže pyšnť takými menami študentov a vyučujúcich ako Robert Koch, Max Planck, Albert Einstein, Heinrich Heine, Karel Marx či bratia Grimmovci,
 • Zeughaus - Nová zbrojnica, ktorá je najväčšou baroknou stavbou v Berlíne a zároveň aj stavbou najstaršou (1706). Teraz je tu Múzeum nemeckých dejín, ktoré navštívil aj známy architekt Leoh Ming Pei (autor sklenenej pyramídy v Louvri),
 • Kronprinzenpalais - Palác korunného princa, 
 • Bebelplatz,
 • Pamätník Micha Ullmana “Prázdna knižnica” - pripomína udalosť z 10.5. 1933, kedy nacisti spálili vyše 25 000 kníh od Bertolda Brechta, Karla Marxa či Thomase Manna.

Múzejný ostrov a Berlínska katedrála

Múzejný ostrov je ráj! Zhluk piatich objektov, plných po okraj obrazov, sôch, architektúry a to nielen z Európy, všetko to chránené UNESCO. 

 • Pergamské múzeum - lístky kupujte na nete, vyhnete sa ukrutným frontám. Vyhnúť davom sa da aj vtedy, ak sem prídete v týždni, ale prečo sa asi EUROVÍKEND volá EUROVÍKEND :/ :) Lístok Vás môže stáť 18 EUR, ale oveľa lepšie urobíte, ak si kúpite Museumsinsel - tzv.plošná vstupenka, ktorá Vás pustí do Pergamského muzea, Starého muzea, Bodeovho múzea, Nového múzea i Starej národnej galérie. Podmienka je, že to musíte obehať v jeden deň,
 • Nové Múzeum - Múzeum praveku a starobylého Egypta, ktorému kráľuje nádherná Nefertiti. Návšteva tejto busty je povinnosťou,
 • Staré múzeum - predmety z bronzu, reliéfy a náhrobky staré 6tis. rokov, socha sediacej Bohyne z Tarentu. Na poschodí nájdete Erotický kabinet :)

Múzejnému ostrovu kráľuje Berlínska katedrála, pred ktorou ľudia piknikujú, venčia psy a počúvajú pouličných umelcov. Street life v plnej kráse.

Pomník holokaustu

Z môjho pohľadu veľmi zvláštky zážitok. Pod šírym nebom sa nachádza 2711 sarkofágov a vytvára tak labyrint o veľkosti fotbalového ihriska.

Je to celkom pôsobivý pohľad, hlavne podvečer, kedy jednotlivé pomínky vrhajú dlhé tiene a zapadá slnko. Mráz po chrbte !

Hneď vedľa je Informačné stredisko, ktoré podčiarkuje podstatu tohto miesta a vzdáva hold bezmála šiestim miliónom obetí holokaustu. Výstava je veľmi dojemná, určite nie pre citlivé povahy. V jednej z miestností sa na bielu stenu premietajú mená židovských obetí a vážny hlas ich ešte predčíta, vrátane stručného životopisu. Pokiaľ by ste si chceli vypočuť mená a životopisy všetkých známych obetí, strávili by ste v informačnom stredisku 7 rokov nonstop.

Tak šťastnú cestu, priatelia! 

Reštaurácie

Maximilians 

Pár krokov od stanice metra Stadtmitte je reštaurácia, ako vystrihnutá z bavorských prospektov. Čašnici mierne zrýchlení, oblečení v autentických krojových oblečkoch (takže Lederhosen) Vám ponúknu rovno pivo, lebo šak nič iné sa v Nemecku snaď nepije a rovno do tupláku, lebo šak si neni padavka :)

Jedlo fajn, nič dramaticky prekvapivé, rozhodne by som sa sem na romantickú večer nevybrala. I keď podľa letáku na stole, tu večer hrá heligónkárska kapelka :) Majú na výber z klasickcýh jedál, od gulášu, cez klobásky, po rezne.. Cena je nadpriemerná. Ale pokiaľ by som sa sem mala vrátiť na obed kedykoľvek inokedy, neváhala by som. Rezervačka nie je potrebná.

https://www.maximilians-berlin.de

cenová hladina pre dvoch cca 50 EUR

hodnotenie 3/5

Maximilians
klobáska s kyslou kapustou

Entrecote

Je skvelá francúzka reštaurácia, kam Vám naopak vrelo odporúčam rezervačku urobiť a ísť rovno na večeru. Reštaurácia je noblesná, s veľkým výberom vín Vám pomôže pán someliér. Obsluha je strohá, ale nie nepríjemná. Jedlo fantastické.

My sme vyskúšali:

 • kačacie foie gras, 
 • krevetový koktejl, 
 • rib eye steak s julien hranolkami a Béarnaise omáčkou ktorý bol dokonale šťavnatý, nie moc rare (skor well done - čašník sa samozrejme opýta, že ako ho chcete pripraviť), hranolky prekvapujúco výborné,
 • jahňacie kotlety s krevetami - čo by človek nepovedal, že môže ísť spolu. Krevety boli dokonalé, kotlety nevysušené a omáčka ľahko nasladlá
 •  - alias palacinky s pomarančovou omáčkou - absolútny top! tak dobré som ich už nikde nemala. Výborné, lahodné, nie ťažké, omáčka sladká, ale nie príliš s dozvukom Grand Marnier,
 • čokoládový fondán - tradičný dezert, ideálny pre milovníkov čokolády. 

http://entrecote.de

cenová hladina pre dvoch (predkrm, hl.jedlo a dezert s flašou vína) - 150 EUR

hodnotenie 4/5

Crêpe Suzette
čokoládový fondán
jahňacie kotlety s krevetami
rib eye steak
krevetový koktejl
kačacie foie gras

Ottenthal Restaurant & Weinhandlung

Táto nenápadná reštaurácia nás nadchla a to nielen výberom jedál a obsluhou, ale aj lokalitou a krásnym interiérom. Nie nadarmo má Michelin Bib Gourmet a podľa nášho názoru zaslúžene. Jedálny lístok je sezónny, čo znamená, že sa párkrát do roka mení. 

Nižšie ukážka jedál, ale vzhľadom k dlhšej časovej prodleve od návštevy, už si ani za boha nemôžem spomenúť čo je čo. Okrem rezňa - ten je jasný :) Mimochodom, bol plnený a obrovský a spoločnosť na tanieri mu robili domáce mini zemiačky s máslom a pažítkou. Na záver boli aj minikoláčiky pre všetkých nás štyroch, aj keď sa do nás nešlo vojsť už nič.

Aktuálny jedálny lístok nájdete vždy tu : http://www.ottenthal.com/en/

cenová hladina pre dvoch s pitím (predkrm, hlavné jedlo a flaša vína) - 120 EUR

hodnotenie 5/5

IMG0099
IMG0097
IMG0098
IMG0096
IMG0095
IMG0094
IMG0093

 

Galéria

Pár fotiek z výletu 

Pergamské múzeum
Berlínska katedrála
Humboltova univerzita
Ríšsky snem
Brandenburská brána
hotel Adlon
berlínsky múr
IMG2365
chech point charlie
IMG0106