Barcelona bol výlet s tatinom, ako darček k jeho narodeninám. Je to krásne a rušné mesto, ktoré kombinuje všetko, co hľadáte. Pamiatky, skvelé jedlo, more, i veľa parkov a výletných možností. Pre milovníkov futbalu navyše siedmy div sveta - štadión Camp Nou, domáci štadión klubu FC Barcelona.

Barcelona bol výlet s tatinom, ako darček k jeho narodeninám. Je to krásne a rušné mesto, ktoré kombinuje všetko, co hľadáte. Pamiatky, skvelé jedlo, more, i veľa parkov a výletných možností. Pre milovníkov futbalu navyše siedmy div sveta - štadión Camp Nou, domáci štadión klubu FC Barcelona.

Ako sa sem dostanete a pohyb po Barcelone

Do Barcelóny z Prahy lieta najlacnejšie Ryianair a Vueling. My sme takisto hľadali najvhodnejší termín na odlet tak, aby to nebolo cenovo likvidačné. Ceny leteniek sa bežne pohybujú okolo 2 000 Kč. Sledujte jaknaletenky.com a spoľahlivo Vám nič neunikne. 

Záleží kam letíte. Podľa toho sa dá zvoliť doprava do centra Barcelóny.

My sme prileteli na BCN, teda klasické letisko, vzdialené asi 12 km od centra Barcelóny. Najrýchlejší a zároveň najpohodlnejší spôsob, ako sa dostať do centra, je taxík. Na Plaza Catalunya Vás to bude stáť cca 16 EUR. Na objednanie taxíku už existujú rôzne appky a UBER funguje 100%. Ďalším spôsobom je prímestský vlak, kde Vás bude stáť lístok len niečo málo okolo 3 EUR a cesta trvá približne polhodinu. Na Plaza Catalunya jazdí aj AEROBUS, zhruba za 20 min. a spiatočný lístok sa dá kúpiť do 10 EUR. 

Objednávali sme taxík a nemali sme žiaden problém. Taxikár vedel perfecto anglicky, neúčtoval nič navyše a cesta bola bezproblémová. 

Čo vidieť a nezmeškať

POZOR - veľa pamiatok v Barcelóne je v pondelok zatvorených, preto si dobre naplánujte vopred čo chcete vidieť a kedy :)

Začnite prehliadkou Gaudího umenia a zastavte sa u:

La Pedrera

Menej známa ako Casa Mila (podľa stavebníka, ktorý zadal vytvorenie tejto stavby). Je to prekrásna stavba, ktorej priečelie, bohato zdobené kovom a kameňmi, má ľuďom pripomínať more a rozbúrené vlny. Obyvateľom štvrte L'Eixample skôr stavba pripomínala steny jaskyne, odtiaľ jej názov La Pedrera (kameňolom). Históriu tejto stavby nájdete na Wikipédii, takže je zbytočné to sem kopírovať.

Verejnosti je sprístupnená strecha a horný obytný priestor - vstupné je 16.50 EUR a určite sa oplatí ísť na strechu pozrieť. Na streche sa totiž nachádza les komínových nástavcov, ktoré vyzerajú ako pestrofarební stredovekí rytieri. 

Pokračujte ďalej na ulicu Passeig de Gracia, ktorá je na pamiatky ozaj bohatá.

Všetky ale výrazne prevyšuje halucinogénna stavba Gaudího Casa Batló.

Casa Batló

Tato stavba je pravom označovaná ako jedna z najzvláštnejších obytných budov v Európe. Po jej prehliadke budete fascinovaní Gaudího nekonečnou predstavivosťou a budete skúmať, na čomže to tento človek fičal, keď dokázal vytvoriť také sci-fi priestory, ako z budúnosti, či z inej planéty. Miestni obyvatelia tento dom volajú aj ako Kosť alebo dom Draka a to hlavne vďaka vyčnievajúcim balkónom. Ešte fantasknejšia je Casa Batló zvnútra. Neuveriteľná hra svetiel na modrých, lila a zelených kachličkách, Vám vyrazí dych. Dokonca aj strecha má pôsobiť ako chrbát nejakého plaza. 

Zvláštnu pozornosť si zaslúži schodisko, ktoré zdobí štylizované zobrazenie chobotnice a morskej hviezdice.

Vstupné je opäť 16,50 EUR.

Keď už budete na ulici, všimnite si aj okolité stavby - Casa Amatller a Casa Lleo Morera, ktoré svojou krásou Casa Batló síce zatieňuje, ale aj tak sa jedná o nádherné architektonické skvosty.

ODPORÚČAM - pre tých nadšencov, čo by si radi pozreli všetky tieto stavby v L'Eixample, by si mali kúpiť tzv. Ruta del Modernisme (12 EUR), ktorá obsahuje sprievodcu v rôznych jazykoch a zľavy na vstupné do najväčších modernistických pamiatok. 

Ak prejdete celú ulicu, ocitnete sa na Námestí Catalunya: veľmi fotogenické, ale inak milión ľudí a holubov :)  

Keď prejdete Námestím, dostanete sa na La Rambla. 

La Rambla

V súčasnosti už nechvalne známa ulica, ktorá rušnosťou pripomína Václavák. Asi je treba to zažiť, ale nabudúce by mi nevadilo sa tejto trase vyhnúť. Je to spojnica medzi nám. Catalunya a na južnom konci Mirador de Colom (pomník Kryštofa Kolumba). My sme La Rambla skôr využili ako odbočku do postranných uličiek, kde nájdete skvelé kaviarne a zašité tapas bary. Na ulici Portaferissa odbočte a nasmerujte si to k La Catedral.

La Catedral

Nádherný kostol s bohato zdobenou fasádou. Chrliče, kamenné okrasné prvky a iné strach naháňajúce obrazy - to všetko nájdete nad vchodom do tejto architektonicky významnej budovy. Vstup je do 99% priestoru kostola zdarma. Platený vstup za symbolický poplatok je len strecha a kapitula. 

Všimnite si: vľavo od hlavného vchodu je krstiteľnica, do ktorej vraj bolo ponorených všetkých šesť indiánov, ktorých priviezol Kolumbus z Ameriky, po jeho prvej objaviteľskej plavbe. :)

Nevynechajte v katedrále ani tzv. "Claustre" - kláštor, v ktorom nájdete krásne fontány a kŕdeľ trinástich husí. Počet husí údajne symbolizuje vek sv. Eulálie, keď bola umučená. A tak si tu husi generáciu za generáciou žijú a strážia kláštor pred neželanými návštevníkmi. 

Inak, na Plaza Nova - naproti Katedrále, Vás na fasáde Fakulty architektúry zaujmú také všelijaké kliky/háky - vyzerá to ako maľba dospeláka s posttraumatickou stresovou poruchou, v skutočnosti je to pozornosť od Pabla Picassa mestu Barcelóna. 

Dajte si kávu v Tostaderos bon Mercat a chvíľu si odpočiňte pred ďalším putovaním.

Krátkou prechádzkou sa dostanete na Placa del Rei.

Placa del Rei

Malebné námestie, jedno z najkrajších v Barcelóne. Na tomto mieste Ferdinand a Izabela počúvali Kolombove historky, keď sa vrátil zo svojej prvej zámorskej plavby. Dnes tu sídli historické múzeum s významnými rímskymi ruinami v podzemí. Mimochodom Historické Múzeum rozhodne stojí za návštevu - môžete sa tu prechádzať ruinami mesta, ktoré bolo založené už cisárom Augustom a návštevu završuje veľmi pôsobivý sál kráľovského paláca - žiarivý príklad katalánskej gotiky. Vstupné 7 EUR.

Park Guel

Na tento výlet si je potrebné urobiť čas aspoň na deň. My sme strávili v parku celé doobedie a bolo to hektické a času málo. Na obrovskej rozlohe sa nachádza množstvo kamenných sôch, kvetinových záhonov a domčekov ako z rozprávky. Do parku ročne zavíta cca 4 milióny návštevníkov, v parku býva dosť plno a s ohľadom na to, je do platenej časti vpustených len určitý počet návštevníkov, preto je ideálne (pokiaľ sem idete v sezóne), kúpiť si vstupenky online. My sme boli mimo sezónu, takže sme to spravili tak, že sme si lístky kúpili hneď po vstupe do parku a potom sa šli prejsť do verejnej - neplatenej časti. Vstupenka stojí cca 8 EUR/ osoba.

Myšlienka postaviť park, pochádza z roku 1900, od kniežaťa menom Eusebi Güell, ktorý kúpil lesnatý svah, na ktorom park stojí teraz. Tento múdry pán poveril Gaudího, aby v parku postavil domy pre zámožných tak, aby boli zasadené do bohatej parkovej úpravy. Park bol fiaskom, od zámeru postaviť v parku luxusné minimestečko sa upustilo, v tej dobe už mal však Gaudí za sebou cca 3 km cestičiek, schodisko, námestie a dve vrátnice. V roku 2004 sa stal park súčasťou UNESCO.

V parku sa nachádza aj Gaudího múzeum.

Z vrchnej terasy je nádherný výhľad na mesto.

Camp Nou

Akokoľvek to znie zvláštne, rozhodne nesmiete vynechať návštevu tohoto divu sveta a mekky každého fotbalového fanúšika. BARCA tu má domovské sídlo, keď budete mať šťastie, dostanete sa na zápas a pozriete si Messiho live. My sme bohužiaľ neboli v Barcelóne v čase zápasu, resp. BARCA nehrala doma, ale návštevu štadiónu sme rozhodne nevynechali. Je to nádhera a dych vyrážajúci zážitok a to aj pre ľudí, ktorí s futbalom nemajú nič spoločné. 

Už samotný fakt, že sa na štadión vojde takmer 100 tisíc ľudí, je ohromujúci. Vstupenku na prehliadku múze a štadiónu kúpite za 8 EUR/ osoba. 

Hneď po vstupe do areálu je veľa stánkov s reklamnými predmetami, od pera cez hrnčeky až po vankúše s hlavou Messiho :) 

Keď prejdete do areálu Múzea, srdce fotbalového fanúšika zaplesá. Gigantické obrazovky, opakovane prehrávané gólové zábery, poháre a dresy - skrátka všetko, čo potrebujete ako FC Barcelóna fanatik vidieť :)

Následne si prejdete celým štadiónom a to vrátane spŕch, tlačového centra, šatní s vírivkou, až na samotný TOP tak, ako keď vstupujú na štadión futbalisti.  

Dostanete sa aj do komentátorského priestoru a bufetu, kde sa dá kúpiť občerstvenie. Ale je predražené a lepšie urobíte, keď si dáte len pivo a najete sa v centre :)

Nedajte sa nalákať na fotky - jedna stojí asi 20 EUR a je to nezmysel. Pravda je, že na štadióne sa napríklad s pohárom z ligy mistrov nedá odfotiť bez asistencie personálu. Samozrejme za poplatok.

Castell de Montjuic

Nádherná výhliadka na more a mesto, cesta lanovkou na pláž a hrad - je niečo lepšie?

K hradu sa dostanete pešo nenáročnou a fakt peknou prechádzkou cez "stezku" Cami del Mar". Hrad má temnú históriu - väčšinou slúžil ako stráž mesta, väzenie pre politických väzňov a popravisko.

Prechádzkou z kopca sa dostanete k lanovke, ktorou sa zveziete na pláž - jedna cesta 11 EUR.

Podmorské aquarium

Vstupné sem nie je úplne lacné - 16 EUR/osoba, ale verte mi, že zážitok z návštevy podmorského sveta Vás rozhodne nesklame. 

Najzaujímavejším je rozhodne 80 metrov dlhý podvodný tunel s pohyblivým chodníkom, vďaka ktorému budete môcť pozorovať s neuveriteľnej blízkosti žraloky, rejnoky a ďalších asi 11 000 morských živočíchov v ďalších 22 obrovských a iných menších akváriách, ktorých je tu neskutočné množstvo. 

Sagrada Familia

Nádherný chrám sv. rodiny je pre mnohých návštevníkov prvá a jediná vec, ktorú chcú v Barcelóne navštíviť. Táto neogotická katedrála je jedným zo symbolov Barcelóny a ako vrcholné dielo Gaudího tvorby je rozhodne najnavštevovanejšou stavbou v celom Španielsku. 

Gaudí zahájil práce na chráme už v roku 1883 a jeho pôvodným snom bolo postaviť najväčšiu svätyňu kresťanstva. Zamýšľal osadiť chrám 18timi vežami - 12 pre apoštolov, 4 pre evanjelistov, jedna Panna Mária a ta najvyššia veža mala symbolizovať Ježiša Krista. Gaudí sa bohužiaľ výsledku svojho snaženia už nedožil.

Stavba nie je dokončená ani teraz - po viac ako 100 rokoch, aj napriek tomu pohľad na ňu berie dych. Je totiž akoby z iného sveta.

Rozhodne odporúčam zakúpiť si vstupenky vopred - nielen preto, že sa vyhnete obrovským radám, ale budete mať istotu, že sa dovnútra dostanete. Do Sagrady totiž púšťajú každý deň len obmedzené množstvo návštevníkov.

Reštaurácie

Pez Vela Chiringuito

Ak sa budete nachádzať na pláži vedľa "plachetnice" - veľká sklenená budova so svietniacim "W" on the top, určite si medzi tamojšími reštauráciami vyberte Pez Vela Chiringuito. Na večeru je rezervácia nutnosťou, ale cez deň sa nám trom zázračne podarilo chytiť miesto na bare. Paella, ktorú tu robia, je kultovná záležitosť a vysoko návyková. Robia ju na niekoľko spôsobov - veľmi efektná je ta sépiová, ktorá je vďaka sépiovitému farbivu čierna :)

Večer by som bola rozhodne za Paellu pre dvoch, ale cez deň bolo asi 30 st. a na nič veľké sme nemali chuť.

Takže sme ochutnali rôzne tapas a boli sme veľmi spokojný.  Ocino si dal rybu dňa a tiež bola úžasná (podotýkam, že ocino moc na ryby - okrem vianočného kapra, nie je). Skvelé aj pre rodiny s detičkami. Aj na koktejl pre rodičov.

Cenová hladina je troška vyššia, za obed sme zaplatili cca 100 EUR aj s pitím a boli sme traja.

hodnotenie 4/5

IMG2927-2

De Tapas Madre

Rýchly obed a české pivo? Choďte do Tapas Madre. Príjemná obsluha, veľký výber lokálnych jedál a veľmi priaznivé ceny.

Vzhľadom k tomu, že to bol náš obed hneď po prílete, vrhli sme sa na ochutnávanie tapas. To nám mimochodom ostalo po celú dobu pobytu:). 

Z tapas odporúčam:

  • pečené zamiaky (patatas bravas) s chilli,
  • pálivé klobásky (chutilo to ako niečo medzi špekáčikom a klasickou klobáskou)
  • katalánsky chlieb - klasický chlebík, s chrumkavou kôrkou, na ktorom sú (podľa kuchára) teplé, alebo studené sekané rajčiny s bazalkou
  • červené krevety s cesnakom - nájdete ich v sekcii essentials a presne tam patria. Výhoda mora sa v Barcelóne ukazuje na každom kroku. Krevety boli voňavé a chutné. Doobjednávali sme si ešte jednu porciu. 
  • chobotnicu - grilovaná, nie gumová, podávaná so zemiakmi a cesnakovo petržlenovou zmesou s olivovým olejom

Cenová hladina pre dvoch je na obed cca 50 EUR - záleží od množstva tapas, ktoré si navyberáte. Ceny nie sú vysoké, oproti iným navštíveným podnikom.

IMG2519-2
IMG2516-2

Santa Gula 

Úplne fantastická reštaurácia, so zaujímavým konceptom, ktorú musíte navštíviť, ak sa nachádzate v blízkosti Plaza Catalunyia. Menu sa v čase mení, takže je zbytočné Vám písať, čo sme mali my - kuknite na fotky. Obzvlášť skvelé je servírovanie dezertov :) Tiramisu v kvetináči napríklad.

Skvelý je tatarák a jarné závitky s krevetami. Tie jedol aj ocino, hoci krevety neznáša :)

http://www.santagula.es/menu

Cheesecake
Tiramisu
Tatarák s parmazánovým chipsom
Zemiakový šalát s avokádom
Jarné závitky
Paštéta
GULA

Galéria

morský svet
morský svet
Barcelóna
mestská pláž
hrad
výhľad z hradného kopca
lanovka
výhľad od lanovky
Camp Nou
olympijský štadión