Od istého času uprednostňujeme zážitky pred praktickými darčekmi. Preto sme našich rodičov obdarovali na Vianoce výletom do Benátok. V Benátkach som bola niekokoľkokrát a vždy som bola unesená. Som nadšená z úzkych, ľahko klaustrofobických uličiek. Z dokonalého jedla a to v každej jednej reštike, aj z prekrásnych pamiatok, ktorým dominuje námestie sv. Marka a Palazzo Ducale. 

Od istého času uprednostňujeme zážitky pred praktickými darčekmi. Preto sme našich rodičov obdarovali na Vianoce výletom do Benátok. V Benátkach som bola niekokoľkokrát a vždy som bola unesená. Som nadšená z úzkych, ľahko klaustrofobických uličiek. Z dokonalého jedla a to v každej jednej reštike, aj z prekrásnych pamiatok, ktorým dominuje námestie sv. Marka a Palazzo Ducale. 

Ako sa sem dostanete a doprava v Benátkach

Benátky sú ľahko prístupné všetkými dopravnými prostriedkami, záleží len na tom, koľko máte času a financií. 

Dá sa ísť samozrejme AUTOM, Benátky sú vzdialené cca 900 km a pokiaľ sa budete prepravovať bez dlhších zastávok, nemala by Vám cesta trvať viac, než 9 hodín.

Ďalšou možnosťou je BUS, kde sa cena lístka pohybuje od 1 000 Kč a cesta so Student Agency z Prahy trvá približne 11 hodín. 

VLAK je pohodlnejší, ale cesta trvá takmer 15 hodín a cena lístka sa pohybuje od 1 500 Kč až 2 000 Kč.

Najrýchlejšia cesta je samozrejme LETECKY - letenky sa dajú kúpiť v akcii za celkom super cenu, okolo 600 Kč (aj menej, pokiaľ je to last minute). Leteli sme z Prahy na letisko Marco Polo (kód VCE), odkiaľ máte v podstate dve možnosti, ako sa dostať na "ostrov" :)

Ako sa dostať na ostrov

BUSOM - ten jazdí do Benátok za cca 8 EUR, pričom nástupište je hneď pred letiskom a na PIazzale Roma Vás linka č. 5 dovezie do hodiny (po ceste má dosť zastávok), alebo súkromný dopravca za rovnakú cenu do 30 minút. 

Ja jednoznačne volím vždy VAPORETTO, čiže lodnú dopravu. Na vaporetto stanicu sa dostanete aj priamo z letiska "tunelom". Taliani (na to akí sú flegmoši) majú všetko dobre označené, takže stratiť by ste sa nemali, hľadajte ceduľku "water transport" alebo "transporti via acqua". A keď aj áno, opýtate sa miestnych, alebo budete prenásledovať ľudí s kuframi :) Vaporetto stojí cca 15 EUR, ale je to zážitok neskutočný. V podstate malá loďka, ktorá Vás do 40 min. dovezie na zastávku San Marco a obkrúži pritom celý Canal Grande, takže to máte s výhliadkovou jazdou. Linky vaporetta sú označené aj farebne, aj číselne. Keď si budete kupovať lístok na stanici, treba pánovi u okienka povedať, kde bývate, alebo ukázať na mape a on Vám poradí aj linku vaporetta, aj kde vystúpiť. 

V Benátkach je ideálne sa ubytovať niekde v centre, aby ste nemuseli vaporettom cestovať po kanále, nakoľko sa Vám pobyt dosť predraží (jedna jazda 7 EUR). Ja sa rada prechádzam. Uznávam však, že k niektorým pamiatkam by ste si nohy zodrali, takže samozrejme sa dá využiť aj vodný spôsob prepravy. V takom prípade odporúčam si kúpiť Tourist Travel Card (24 hod. stojí 20 EUR, na tri dni potom 72 EUR).

Ubytovanie

Ubytko v Benátkach je ukrutne drahé a to vôbec nepreháňam. Ako je Rím too much, čo sa jedla týka, tak ceny ubytovania na ostrovnej časti Benátok nám doslova vyrazili dych. Ubytko sme v oboch prípadoch našli na Bookingu.

Prvýkrát sme bývali v ANTICA LOCANDA AL GAMBERO. Úplne fantastická lokalitka, v podstate bývate na Námestí San Marco - všade blízko, raňajky veľmi fajn, ubytovanie romantické a titerné. Nie je taký hluk, aj keď povedzme si, steny sú skôr papierové :) Vhodné pre dvojice a tých, čo nechcú utrácať peniaze na dopravu po meste.

Keď sme boli s rodičmi, mali sme trošku vzdialenejší apartmán MyMagic Venice, ktorý bol pre 6 ľudí za úžasnú cenu. Dostanete vlastné kľúče, na privítanie od pani domácej misu ovocia a víno. V ubytku je chladnička, základné príslušenstvo na varenie, dve kúpelne a tri spálne. Za rohom je námestíčko s pekárňou, obchodmi a všetkým možným. Nebuďte ale prekvapení - v klasickom "supermarkete" sa v Benátkach nenakupuje! Pečivo od výmyslu sveta len v pekárňach a ovocie a zeleninu nakúpiť v kanále na gondole :) Pokiaľ Vás teda ide viac, rozhodne odporúčam toto ubytko. Pani na Vás počká, aj keď chcete late check - in, je veľmi milá a ústretová.

Čo vidieť a nezmeškať

Predovšetkým odporúčam zaobstrať si kvalitného sprievodcu - my sme mali na oba benátske výlety “Benátky a Benátsko” z edície Lonely Planet.

Keď už budete v Benátkach, tak sa určite nevyhnete Námestiu sv. Marka. Podľa Napoleóna to bolo najkrajšie námestie v Európe a ja môžem jeho slová len potvrdiť. Celé námestie lemujú prekrásne budovy ako Museo Correr (Benátsky kráľovský palác), oproti Bazilica San Marco, Campanile di San Marco (Kampanila) a Palazzo Ducale (Dóžov palác).

Námestie dnes patrí turistom, zopár benátčanom, senegálcom predávajúcim selfie tyče a holubom. Nájdete tu nespočet kaviarničiek s ukrutne predraženou kávou, ale taktiež hudobníkov, hrajúcich klasiku v romantických kaviarničkách pre hostí a návštevníkov.

Bazilika San Marco

Tento architektonický zázrak - najzachovalejšia pamiatka tzv. byzantskej architektúry, Vám doslova vyrazí dych. Sú v nej uložené ostatky sv. Marka, ktoré sa do Benátok dostali v roku 828, kedy ich prefíkaní benátski kupci prepašovali v sude s bravčovým sadlom, aby sa vyhli colnej prehliadke pri prechode cez muslimské hranice.

Rozhodne sa oplatí navšítviť tento prekrásny kostol, hoci čakajúci dav siaha niekedy až za roh k Palazzo Ducale. Našťastie ale dav ľudí postupuje rýchlo a nečaká sa dlhšie ako 15 min. POZOR - vstup s odhalenými ramenami a krátkymi nohavicami (či sukňou) je zakázaný. Budete si musieť kúpiť hábit za 2 EUR/ks. Pričom na zahalenie celej postavy je podľa prisnych meradiel potreba 2 ks. Preto je lepšie mať so sebou v lete nejakú dlhšiu šatku na zahalenie sa.

Na www.venetoinside.com sa dá rezervovať priamy vstup bez čakania za 1 EUR a pustia Vás hneď stredovým portálom.

Prípadne je super zažiť večernú bohoslužbu, kedy sa dostanete do baziliky mimo “úradné hodiny”.

Návšteva kostola je zdarma, okrem tzv. Pala d’Oro - vstupné 2 EUR a Tesoro (Klenotnice) - vstupné 3 EUR. V Klenotnici nájdete v zamatom vyložených krabiciach okrem iného aj palec sv. Marka, stehennú kosť sv. Rocha, ruku sv. Juraja Drakobijca a dokonca vraj aj prameň vlasov Panny Márie.

Baziliku zdobí 8 500 m2 “kostičiek” ručne rezaných zo skla, mramoru a egyptského porfyru, väčšinou vo veľkosti nehtu. Odhaduje sa, že bazilika je zdobená až miliónom takých pozlátených kostičiek.

PALAZZO DUCALE (Dóžecí Palác)

Ideálne urobíte, ak si kúpite vstupenku v Museo Correr - vchod je oproti Baziliky v tej sivej budove, čo v podstate ohraničuje námestie sv. Marka. Je to bez čakania, v cene je aj Dóžov Palác, aj Museo Correr (o tom nižšie).

Dóžov palác bol postavený začiatkom IX.storočia a asi milionkrát bol prebudovaný. Hlavný vchod do Paláca - Porta della Carta je najkrajším gotickým dielom v meste.

Takmer 700 rokov tu bolo sídlo benátskej vlády, palác prežil búrky, katastrófy, aj spiknutia. Jediný, kto dokázal prekabátit železnú moc väzenia v Palazzo Ducale, bol Casanova - známy zvodca a úverový podvodník :)

Palác Vás uchváti nádhernými sálami, súdnou sieňou, miestnosťou, v ktorej zasadal “parlament”, boli prijímané návštevy, donášači, či vyslovené rozsudky smrti.

Museo Correr (Benátsky kráľovský palác)

Bol postavený na príkaz Napoleóna a preslávil sa najmä tým, že v jeho komnatách pobývala aj cisárovná Sissi. Prehliadka paláca je veľmi rozsiahla, celkom sa nachodíte - na záver si môžete dať kávu v kaviarni, ktorá je rozhodne ta najlacnejšia na námestí :) Pokiaľ ale nie ste až tak unavení, prejdite sa uličkami Benátok a nájdete lepšie miesto.

Vstupné je 20 EUR, pričom kombinuje vstup do Museo Correr, Dóžovho paláca, Museo Archeologico Nazionale and Monumental Rooms of the Biblioteca Nazionale Marciana.

Basilica Di Santa Maria della Salute

Tento prekrásny kostol nechali Benátčania postaviť v štvrti Dorsoduro, ako poďakovanie za prežitie morovej epidémie. Hovorí sa, že tento kostol má liečivé a mystické vlastnosti. Tento kostol podopiera 100 000 pilónov, ktoré sú vrazené hlboko do bahnistého podložia. Absolútny zázrak je hra na pôvodné varhany, ktorá sa realizuje každý deň od 15.30. Akustika je nebesky krásna! ..a vstup je zadarmo.

Gondoly

Túto atrakciu sme s vďakou odmietli, ale nejak tak cítím potrebu sa k nej vyjadriť. V súčasnosti sú gondoly skôr prestížna záležitosť pre ruských a japonských turistov. 30 min. vozenia sa hore dole kanálom bez spevu stojí 80 EUR a za každých započatých 15 min. je 40 EUR príplatok. Po 19.00 hod. sa cena zvyšuje na 100 EUR za polhodinu a ak chcete, aby Vám Giacommo aj zaspieval, tak si priplatíte takmer 100 % prirážku. Osobne sa domnievam, že ak si postojíte na okraji kanála, alebo si dáte kávu v niektorej z uličiek, zážitok budete mať rovnaký, ak nie aj lepší. Kanál je úzky, nie je nezvyčajné, že je v ňom zápcha a v kaviarničke (narozdiel od gondoly), budete mať vína a kávy, koľko sa Vám zachce :)

Reštaurácie

Všeobecne v Benátkach nemôžete šliapnuť vedľa, pretože cestoviny sú všade dokonalé, ryby čerstvé a voňavé a pizza chrumkavá a voňajúca po rajčinách. Nižšie je pár reštaurácií, ktoré sme navštívili a ktoré môžeme vrelo odporúčať.

Impronta Cafe

Fantastická Bistroteca v postrannej uličke, s milým a úslužným personálom, prijateľnými cenami a vynikajúcim jedlom. Na večeru sme vzali aj rodičov a boli nadšení. Dali sme si pražmu kráľovskú s omáčkou z cherry rajčín, olív, zemiakov a kapár. Omáčka bola hutná a sýta, mala konzistenciu skôr polievky.

Jelení tatarák s bazalkovou omáčkou, malinami, vlašskými orechami a chrumkavým nugátom bol fantastický. Bazalková omáčka bola výrazná, chuť mäsa ladila s nasladlým nugátom, kyslá chuť malín dala celému jedlu trochu pikantný nádych.

Tomáško je mäsožravec steakový, takže jednoznačná voľba aj v Benátkach bola hovädzí steak so slaninkou Lardo a sezónnou grilovanou zeleninou. Na tomto jedle nie je v podstate čo pokaziť, ak je kuchár zdatný a preprečie steak podľa chuti a priani zákazníka. Steak bol rare, vynikajúca chuť, slaninka pridala na šťavnatosti a chuti. Grilovaná zelenina vhodne doplnila celé jedlo ako ľahká príloha.

Tatino sa odvážil a dal si mandľové jahňacie rebrá, s pyré z jeruzalémskych artyčokov a omáčkou z likéru Cynar - dal ich dole celé a vzhľadom k tomu, že to boli tatinové prvé jahňacie rebrá, blahoželám :) Mäsko bolo mäkké, nebolo cítiť jahňacinou a omáčka bola dokonalá!

Penne all arrabbiata, ktoré som si dala ja boli taktiež veľmi chutné. Omáčka jemne pálivá, cestovinky al dente, ale nie veľmi tvrdé. 

cenová hladina pre dvoch bez vína: jeden predkrm, dve hlavné jedlá (cca 60 EUR)

naše hodnotenie 5/5

hovädzí steak
spagetty carbonara
jahňacie rebrá
pražma
jelení tatarák
penne all arrabbiata

Osteria da Carla

Táto reštaurácie nám dala čo do hľadania zabrať, ale stálo to za to. Keď sme prišli, nemali ešte prestretý stôl, tak sme si chvíľu počkali u baru a dali si víno. Obsluha, skoro tak ako všade v Benátkach, bola veľmi milá, ponuka jedál bola dosť netradičná a veľmi orientovaná na ryby a morské plody a to väčšinou v polosurovom stave.

Náš výber bol:

Domáce gnocchi s bazalkovým pestom a čerstvými krevetami - krevety boli ozaj čerstvé, tzn. nijak tepelne neupravené, mali lahodnú máslovú chuť. Gnocchi boli skvelé a hutné. 

Maminka si dala tuniakový steak s čiernym sezamom, gratinovanými zemiakmi a chutney z červenej cibulky - tuniak bol upravený ako rare, čo bol v prvom momente problém, ale keď si dala prvé sústo, už neprestala chváliť. Rybka bola vynikajúca a čerstvá, chutney z červenej cibuľky prekvapivo pikantné.

Ďalšia morská potvora bol pečený losos s duseným baby špenátom - klasika, ktorú máte možnosť ochutnať aj v našich končinách a na ktorej nie je v podstate čo pokaziť. 

Posledným jedlom bol jahňací steak s omáčkou z lesného ovocia. Taktiež vynikajúce.

cenová hladina pre dvoch bez vína (dve hlavné jedlá) : cca 40 EUR

naše hodnotenie 4/5

krevetové gnocchi
tuniakový steak
jelení steak
losos so špenátom

Restaurant Muro Frari 

Ak hľadáte v Benátkach skvelú pizzu, nesmiete vynechať Muro Frari. Obsluha je trochu chaotická, ubehaná a večer je nemysliteľné, že si sem sadnete bez rezervácie. Ale takí sú taliani :) Jedlo je skvostné, pizza chrumkavá, s množstvom surovín a kombinácií omáčok. 

cenová hladina pre dvoch bez vína : dve pizze speciale (max 30 EUR), inak je pizza za 8 EUR apod.

naše hodnotenie 5/5

IMG0337

Galéria

Galéria aneb niečo málo z nádherných Benátok :)

Šťastnú cestu!

Bazilika sv. Marka
Námestie sv. Marka
Bazilica di Santa Maria della Salute
benátske uličky
degustácia v Osterii
uličky v Benátkach
zelovoc
Canal Grande
vaporetto z letiska
západ slnka