Shakespeare dobre vedel, prečo umiestnil dej svojej najznámejšieho romantického thrilleru do tohto mesta. Verona je mesto superlatívov - najväčšie a najpôsobivejšie mesto po Benátkach v oblasti Veneto. Môže sa pochváliť tretím naj amfiteátrom, najväčším operným divadlom pod šírym nebom a bezpochýb aj niekoľkými najkrajšími a najromantickejšími námestiami v oblasti severného Talianska.

Shakespeare dobre vedel, prečo umiestnil dej svojej najznámejšieho romantického thrilleru do tohto mesta. Verona je mesto superlatívov - najväčšie a najpôsobivejšie mesto po Benátkach v oblasti Veneto. Môže sa pochváliť tretím naj amfiteátrom, najväčším operným divadlom pod šírym nebom a bezpochýb aj niekoľkými najkrajšími a najromantickejšími námestiami v oblasti severného Talianska.

Ako sa sem dostanete

My sme sa do Verony vybrali na jednodenný výlet z Benátok, takže aj naša cesta začína v podstate v Benátkach. Ideálne spojenie je vlak - jazdia tu tri vlaky každú hodinu a to za cca 7 EUR/os. Po ceste sa Vám naskytne nádherný výlet na jednotlivé kopce už v podstate Toskánska. Vlaková stanica je asi 20 min. pešo od centra Verony - je to pomerne krásna prechádzka, ale pokiaľ sa Vám chodiť nechce, pred stanicou stojí niekoľko taxíkov.

Čo vidieť vo Verone

My sme si dali vo Verone superokruh pamiatkami tak, aby sme stihli všetky najdôležitelšie a našli si čas aj na dobrý obed a zakončili deň skvelou večerou v reštaurácií no. 1 podľa hodnotení na Tripadvisoru.

Od stanice sme šli popri rieke doľava a to ku kostolu Basilica Di San Zeno Maggiore - prekrásna ukážka románskej architektúry. Vstup do kostola je 2,50 EUR/os. pričom POZOR na otváracie hodiny. V nedeľu je otvorené až od 12.30. Na to sme doplatili my, takže interiér sme bohužiaľ nevideli. Každopádne celý kostol je aj zvonka fascinujúci a rozhodne stojí za videnie. 

Odtiaľ sme sa dali smerom ku Museo Di Castelvecchio - pevnosť a rezidencia, ktorú vybudoval Cangrande II della Scala vedľa rieky Adige. Dnes slúži ako múzeum.

Verona je krásne mesto, v ktorom sa spája moderná architektúra s tou historickou tak, že Vám to ani nepríde zvláštne. Veľa Castelvecchia sú bytové domy, ktoré akoby tu stáli odjakživa. Neuveriteľné, aký rešpekt k pamiatkam a hitorickému odkazu majú.

Ďalej sme ešte videli Duomo - Veronskú katedrálu, ktorá bola bohužiaľ v rekonštrukcii a Basilicu di Sant'Anastasia - gotickú katedrálu, ktorá je najväčším veronským kostolom. Neskutočné množstvo fresiek, vrátane tej, kde svätý Juraj vyslobodzuje princeznú zo zajatia zlého draka.  

Keď sa dáte od Baziliky stále rovno, dorazíte na dve námestia, ktoré sú obklopené kaviarničkami a reštauráciami, z ktorých môžejte pozerať pulzujúci život na námestí. Piazza delle Erbe, pôvodné rímske fórum, delí od Piazza dei Signori delí monumentálna brána, známa ako Arco della Costa, na ktorej je zavesené veľrybie rebro, ktoré podľa povesti spadne na prvého spravodlivého človeka, ktorý popod bránu prejde. Vzhľadom k tomu, že tam stále visí, hádam, že buď je dokonale prilepené, alebo na svete moc spravodlivých ľudí nie je :)

Z Piazza dei Signori sa dajte stále rovno a pred Vami uvidíte hrobky šlachtického rodu Scaligeri, ktorý vládol Verone v 13tom až 14tom storočí a ktoré sú nádhernou gotickou pamiatkou - jednou z najvýznamnejších v Európe. Hrobky sa nachádzajú u Kostola Panny Márie Antickej, čo bol podľa mňa jeden z najkrajších kostolov, ktoré sme vo Verone videli. 

Ak už ste vo Verone, rozhodne nemôžete vynechať Júliin balkón. Paradoxom tohto miesta je, že sa jedná v podstate o fiktívny príbeh, fiktívnych ľudí (Rómea a Júlie), ktorých Shakespear náhodou zasadil do tohto mesta a vytvoril tak fenomén, za ktorým sa hrnú tisíce ľudí z celého sveta, aby si spravili selfie pod balkónom, na ktorý Rómeo vyliezol, aby Julke vyznal svoje city, alebo napísali odkaz na stenu v priechode, ktorý k balkónu vedie. Ale tak za fotku to stálo :)

Posledným miestom, ktoré sme videli je Aréna na Piazza Bra. Aréna je tretím najväčším amfiteátrom v Európe, s počtom miest pre 30 000 divákov. V minulosti sa tu konali gladiátorské hry a dnes jeden z najkrajších operných festivalov open air. My sme bohužiaľ nestihli sezónu, takže sme operu nevideli. O dôvod viac sa sem na Traviatu vrátiť :) Sezóna je od júna do augusta a lístok na predstavenie zoženiete od 20 do 200 EUR.

Reštaurácie

Ristorante Osteria Sgarzarie

Do tejto reštiky sme došli viac menej naslepo, mali sme veľký hlad a vzali sme to postrannými uličkami. Veľmi oceňujem obsluhu, aj umiestnenie tejto reštaurácie. Je to ozaj v bočných uličkách, takže sa vyhnete ruchu, aj premršteným cenám. Dali sme si AMATRICIANA SPAGETTY S KRÁĽOVSKÝMI KREVETAMI a musím povedať, že boli famózne. Vynikajúce krevety, voňavé a šťavnaté, omáčka hutná a pikantná. Výborný výber. 

Ďalšia extrémne zaujímavá chuť boli TAGLIATELLE S HOVÄDZÍM RAGÚ S JALOVCOM. Nezvyčajná surovina "jalovec" dodala pokrmu exotický nádych a zujímavú chuť.

Tomáško si dal RYBACIE LASAGNE S KAPARAMI - servírovanie lasagni bolo veľmi zaujímavé, neboli to lasagne ako ich poznáme u nás. Jedlo bolo fajn, ale z vybraných jedál bolo najslabšie. CESTOVINY S TEĽACÍM MÄSOM A SYROM boli tiež vynikajúce. 

Cenová hladina pre dvoch bez vína: cca 40 EUR (dve hlavné jedlá)

naše hodnotenie: 3/5

spagetty s krevetami
TAGLIATELLE S HOVÄDZÍM RAGÚ S JALOVCOM
RYBACIE LASAGNE S KAPARAMI
CESTOVINY S TEĽACÍM MÄSOM A SYROM

Cangrande Ristorante e Enoteca

V čase rezervácie bola táto reštaurácia podľa hodnotenia najlepšia vo Verone a čo do jedla a neskutočne zaujímavého interéru môžem len potvrdiť. Obsluha je zľahka arogantná, ale jedlo dokonalé. Rovnako tak aj umiestnenie. V postrannej uličke za Piazza Bra a Arénou. 

Ako predkrm sme mali:

plnené palivé papričky s ančovičkami a kaparami - dokonalý predkrm. Jedlo pikantné, ale nie dych vyrážajúce, dobre sa do zobe a neprejete sa :)  a vitello tonato, ktoré bolo dokonalé. Myslím najlepšie aké som jedla. Ja som si dala ešte paradajkovú polievku - fantastickú! 

Chlapi sa podelili o chobotnicu, ktorá bola položená na lôžku z pečených zemiakov a vôbec nebola gumová. Akurát grilovaná a veľmi chutná. Mamina si dala kachničku a tiež bola výborná. Mäsko jemné a dobre upečené. Ovocná omáčka dala jedlu zaujímavú chuť.

Ako dezert sme sa podelili o grappu :) citrónový koláč a čoko fondán - všetko výborné. Mne viac chutil citrónový koláč, ale to len preto, že nie som moc priaznivec čokolády. 

cenová hladina pre dvoch bez vína (cca 60 EUR - predkrm a hlavné jedlo).

naše hodnotenie: 5/5

chobotničiak
pikantné papričky s ančovičkami
citrónový koláčik
pečené kačacie stehno
vitello tonato
rajčinová polievka

Galéria

Malá fotodokumentácia z naších ciest po Verone :)

Šťastnú cestu!

IMG0419
IMG0410
IMG0404-2
IMG0400
IMG0393
IMG0391
IMG0392
IMG0387
IMG0375
IMG0368