Krakow - v minulosti veľkolepé sídlo poľských panovníkov, dnes moderné mesto s množstvom krásnych uličiek, street art a zaujímavých podnikov. Nebudete sklamaní! Naplánujte si v tomto krásnom meste predĺžený víkend a užijete si skvelé jedlo, pamiatky aj bohémsky nočný život.

Krakow - v minulosti veľkolepé sídlo poľských panovníkov, dnes moderné mesto s množstvom krásnych uličiek, street art a zaujímavých podnikov. Nebudete sklamaní! Naplánujte si v tomto krásnom meste predĺžený víkend a užijete si skvelé jedlo, pamiatky aj bohémsky nočný život.

Ako sa sem dostanete

Slováci a Česi to majú do Krakova naskok. My sme leteli Ryanair s príručnou batožinou a letenky nás v akcii vyšli 500 Kč/osoba. Let trvá z Prahy 55 minút, takže úspora oproti vlakovému, či autobusovému cestovaniu je neporovnateľná. A to ako časová, tak aj finančná.

Letisko je priamo spojené so železnicou, ktorá Vás dopraví do centra Krakova v prepočte za cca 60 Kč/osoba. Lístky sa dajú kúpiť na peróne a platiť sa dá aj kartou, ale majte u seba pre každý prípad EURá alebo zloté, pretože v našom prípade ticket machine nefungovala :(

Vlak chodí každých cca 30 min. a cesta do Krakova na Hlavnú stanicu (Kraków Główny) trvá cca 20 min. Presné časy nájdete na stránkach železnice.

Keď vystúpite na Hlavnom nádraží - vľavo budete mať obchodný dom a po pravej strane meet point pre Uber a autobusovú stanicu. 

Práve bus je alternatívou k železnici. Do centra Krakova Vás vezme linka č. 208 alebo linka č. 252 a cesta trvá 40 min. Cena sa pohybuje v prepočte od 24 Kč do 36 Kč. 

Pohyb po Krakove závisí od toho, kde sa ubytujete. My sme bývali v štvrti Kaziměř a na Rynek Glowny to bolo cca 15 min. pešo. 

Taxíky sú lacné : my sme využívali Uber cez appku a každá cesta po meste nás vyšla v prepočte okolo 80 Kč. V Uberi sa nedá platiť inak, ako kartou. 

Čo vidieť a nezmeškať

My sme cestovali v zime a nemali sme teda našťastie problém so vstupom do jednotlivých pamiatok, ale v lete ODPORÚČAM všade všetko rezerovovať a kupovať vstupenky dopredu. Ušetríte hodiny čakania v rade, ktoré môžete stráviť u vína :) 

Ráno začnite na:

Rynek Glówny

Absolútne centrum Krakowa, z ktorého sa potom dostanete hravo pešo na všetky dôležité pamiatky je Hlavné námestie. Ide o bývalé trhovisko, s úctihodnými rozmermi 200m x 200m. Na Hlavnom námestí potom nájdete Mariánsky kostol, aj Starú tržnicu a množstvo kaviarní, v ktorých sa dá zohriať, alebo pozorovať ruch na Rynku, pokiaľ to počasie dovolí. 

Na námestí nevynechajte:

Mariánsky kostol

Naproti vchodu do kostola si nezabudnite kúpiť lístky (cca 20zl/os.) Vo vnútri nájdete prekrásnu farebnú výzdobu a jedinečný a fascinujúci drevený gotický oltár. Tento je vyrezávaný v nadživotnej veľkosti a keď budete stáť dostatočne blízko - všimnite si ruky postáv. V Poľsku majú takú zvláštnosť, že ak chcete v jednotlivých pamiatkach fotiť, treba si zakúpiť zvláštnu nálepku. Inak zaujímavosťou je, že každú hodinu trúbi trubač známu melódiu, ktorá je známa ako hejnal. Je to na počesť pána, ktorý sa snažil varovať Krakov pred vpádom Tatárov. Pieseň končí dostratena - teda, akoby nemala koniec. Je tomu tak preto, že trubača počas hlásenia "pozor nebezpečenstvo", trafili šípom. 

Na Rynku si nie je možné nevšimnúť veľkú budovu v strede námestia. 

Sukiennice

Otvára o desiatej, naväčší ruch je tu ale poobede. Preto, ak sa neponáhľate, nechajte si návštevu na neskôr. Nájdete tu stánky s klasickými poľskými suvenýrmi, aj keď s ruským nádychom. Magnetky tu stoja rovnako, ako v celom Krakove a majú mega výber. Kroje pre malých, aj veľkých, šatky, drevené veci od výmyslu sveta, jantár apod. Vedľa tržnice stojí Radničná veža, v ktorej sídli pobočka historického Múzea Krakova. Ak si trúfnete vyšlapať všetkých 110 schodov, ktoré vedú hore, naskytne sa Vám krásny pohľad na celé námestie z vtáčej perspektívy. Na podstavci vedľa veže sa nachádza zvláštna socha - jedná sa po dutú hlavu, z ktorej si krakovské deti urobili preliezku. Autorom sochy je ale renomovaný umelec Eros Bendato, ktorý má zvláštnu záľubu v rôzne deformovaných telách, bandážach apod. :)

Rozhodne ale nevynechajte kaviareň:

Noworolski

Nándherná secesná kaviareň v tržnici "Sukiennice", v ktorej chodil na kávu aj Lenin, keď tu svojho času pobýval. Krakov si obľúbil predovšetkým preto, že vtedy to mal blízko k Ruskej matičke :) Krásny sametový interiér Vás ohromí. Káva je fajn, dortíky tiež - i keď závin si nedávajte :( Inak sa tu dá aj najesť, ale cena neodpovedá kvalite a pre klasické poľské jedlo, či gastroorgazmus odporúčame úplne iné miesta. 

Poobede sa rozhodne zastavte v Múzeum Jagellonskej univerzity, ktoré sa nachádza kúsok od kostola sv. Anny. Ideálna doba pre návštevu je vždy okolo deviatej, jednej, tretej a piatej poobede. Vtedy hrajú hodiny na nádvorí Gaudeamus igitur a na ich ciferníku je niečo ako miniorloj s historickými postavičkami Krakowa. 

Wawel

Pre Poliakov symbol vlastnectva a nezávislosti. Korunovačný hrad a sídlo poľských panovníkov už po stáročia. Zvonka nie je taký dychberúci, ale dajte si tú námahu a vyberte sa pozrieť dovnútra. Cestou na hrad sa prejdite ulicou Kanonicza - je to jedna z mála ulíc, ktoré si zachovali svoj starobylý ráz. Nenájdete tu ani jeden obchod, pútač, ani nič podobné. Táto ulica je navyše pre Poliakov takmer posvätná, nakoľko tu kedysi žil pápež Ján Pavol II.

Čo sa Wawelu týka, pokiaľ sem cestujete v lete - nezabudnite využiť možnosť rezervácie vstupu vopred! Počet návštevníkov je regulovaný a teda sa Vám môže stať, že sa dovnútra nedostanete.

Areál Wawelu je rozsiahly, pokojne Vám to môže zabrať aj celý deň. Pri vstupe do areálu ideálne hneď vyhľadajte ticket office, kde si booknete vstup do hradu. My sme boli v januári a do súkromných komnát sme sa takmer nedostali. Pani Vám dá do ruky toľko lístkov, koľko okruhov si vyberiete a na lístku nájdete aj čas vstupu. V tej istej budove, si môžete zakúpiť audiosprievodcu. Pokiaľ nemáte problém s angličtinou, tak sa vyplatí si ho kúpiť. Dozviete sa veľa zaujímavého.

Okruhy, ktoré chcete navštíviť, si vyberáte u pokladne. Je to super, pretože nemusíte všetko a prispôsobíte si výlet svojím finančným a najmä časovým možnostiam. Každý okruh počítajte tak hodinu. 

Ako prvé sme navštívili reprezentačné komnaty, resp. štátne izby. Pomerne rozsiahla exhibícia, zhruba na 45 minút. Záleží koľko sa v ktorom sále zdržíte. Zaujímavá je historka v hlavnom prijímacom sále "Envoys'Room". Ak sa pozriete na strop, tak tento je tvorený štvorcami, z ktorých smerom dole do sálu pozerajú hlavy. Malo to vraj symbolizovať akoby dozor nad výkonom moci panovníka. Nezachovali sa všetky, pretože vo Waweli niekoľkokrát horelo. Najvýraznejšou je hlava ženy, ktorá sa pozerá smerom k trónu. Legenda hovorí, že keď kráľ rozhodoval spor medzi dvoma ženami, už bol z ich nariekania taký unavený, že rozhodol v prospech jednej z nich skôr preto, aby sa jej zbavil, než preto, že by bola v práve. Vtedy sa zo stropu ozval hlas, ktorý kráľa pokáral a napomínal ho, že jeho rozhodnutie nebolo správne. Kráľa to dopálilo tak, že nechal hlave zaviazať oči, aby nevidela, čo sa v prijímacom sále deje.

Ďalším okruhom, ktorý sme si vybrali, bol kráľovský poklad - kde nájdete korunovačné klenoty a predovšetkým meč, ktorým boli korunovaní všetci poľský králi. 

Súkromné kráľovské komnaty sú povinne so sprievodcom. Výklad v angličtine bol veľmi zrozumiteľný, takže sa netreba báť, že by ste výklad sprievodcu nezachytili. Do súkromných komnát sa vstupuje v malých skupinkách. 

Vstup na všetky vyššie uvedené okruhy bol cca 53 zlotych/osoba, ale POZOR - výška vstupného sa môže líšiť podľa sezóny, kedy ste sa na návštevu hradu vybrali.

Do Katedrály sa dostanete zadarmo, okrem vstupu do veže a do krypty. V krypte odpočíva desať poľských panovníkov, aj s manželkami, vrátane Lecha Kaczynskeho, ktorý zahynul pri leteckom nešťastí. Vo veži je uložený Zikmund - jedenásť tonový zvon :)

Za kuk stojí určitě ešte aj Dračia jaskyňa - kde sa podľa povesti ukrýval strašný drak, ktorý terorizoval mesto až do okamihu, kým ho udatný obuvník Dratewka neprekabátil. Drakovi totiž museli nosiť pravidelne obete, v podobe dobytka a občas aj nejakú tu mladú pannu. Takže vymyslel fintu v podobe barana, do ktorého natlačili síru. Keď ho začal Drak konzumovať, príšerne ho pálilo v kroku a tak sa zbehol osviežiť do Visly. Vodu z rieky pil tak dlho, až praskol. Dračia socha pred jaskyňou vraj stále chŕli oheň.

Soľné doly Wieliczka

Ak budete mať čas a priestor, rozhodne nesmiete vynechať tento prírodný úkaz. Wieliczka sú soľné doly s celkovou rozlohou cca 300 km chodieb, pričom verejnosti sú prístupné len 2%. 

Za zhruba 3 hodinovú prechádzku zaplatíte 89 zlotých/osoba, cena vstupného sa tiež líši podľa obdobia. Nemusíte sa báť, v doloch bolo aj v mraze príjemné klíma. Objednali sme si sprievodcu v angličtine a mali sme šťastie rýchleho vstupu. Keby sem ideme v lete, rezervácia termínu je ABSOLÚTNA NUTNOSŤ. Rezervovať sa dá max. 3 dni vopred - potom už je to len na zavolanie, alebo vystátie si ohromnej fronty. V letných mesiacoch sa vraj čaká na vstup bežne dve hodiny. 

Po vstupe do dolov, sa ocitnete v rozprávkovej krajine. Tour je edukatívna a nesmierne krásna a to vrátane jazier, katedrály a prekrásnych nástenných obrazov, vytvorených horníkmi amatérmi. Budete ohromení! V Doloch sa nachádza aj najhlbšie položené reštaurácia, kde sa môžete občerstviť. Jedlo je fajn, ceny prekvapivo nízke a výber formou bufetu dostačujúci.

Do Wieliczky sa dostanete buď vlakom z hlavnej stanice alebo taxíkom. Cena taxíkom bola v prepočte 250 Kč, takže sme volili pre úsporu času taxíkovú prepravu cez Uber.

Židovská Kaziměř

Stará židovská štvrť Vás ohromí. Pre mňa osobne to bolo najväčšie prekvapenie výletu, pretože som sem šla vyzbrojená informáciami, že je to tu depresívne a pochmúrne. Aký omyl! Prekrásne podniky, zaujímavé fasády a romantické uličky. Prechádzala by som sa tu roky a každú chvíľu zablúdila do kúzelných kaviarní, z ktorých je cítiť vôňa kávy a pečiva. Ťažko povedať, čo robiť skôr - fotiť, piť, degustovať? Úchvatné. Vrátila by som sa sem len preto, aby som zažila Kazimeř v lete, kedy to tu pulzuje turistami a zahrádky sú otvorené dlho do noci.

Reštaurácie

Szara Ges 

Szara Ges je prekrásna reštaurácia na Hlavnom námestí. Veľmi profesionálna obsluha, nádherný secesný interiér, nápaditá úprava jedál a originálne ingrediencie.

Ak by ste mali v Krakowe navštíviť jednu jedinú reštauráciu, tak si rezervujte miesto práve v tejto!

Ako predkrm sme ochutnali:

Pečený kozí syr, hruška - marinovaná v omáčke z červeného vína a k tomu perníková sušienka. Predkrm nevyzeral hutne, ale bolo ho dosť. Marinované ovocie bolo fantastické a dokonale sa dopĺňalo s pikantnou chuťou kozieho syru. Kozí syr bol ešte posypaný pistáciovými orieškami a preliaty silnou redukciou z červerného vína.

Marinovaný sleď v šťave z červenej repy, s krémovým chrenom a domáce okurčičky - vynikajúce jedlo, kde sa sladkastá chuť repy dopĺňa s kyslou rybou a veľmi výrazným chrenom.

Hlavné jedlá:

Baranie rebrá s údenou slaninou z Mangalice, pralinka z bryndze - absolútne foodporno! Ja nejem ani len jahňacie, ale tieto rebrá som zjedla bez výhrad. Zľahka suchú baraninu doplnila slanina z Mangalice. Silný demi glace dodával pokrmu šťavu a bryndzová pralinka bola DOKONALÁ. Bola obalená v niečom, čo sme nezistili, ale malo to trocha bazalkový nádych.

Bravčový bôčik s omáčkou z tmavého piva akapustové pyré - bôčik bol fantasticky pripravený, prerastený a vôbec nie extrémne mastný. Je preliaty veľmi silnou pivnou omáčkou. Ako príloha boli rozmarýnové zemiaky. Je ich dosť, preto stačia jedny pre dvoch úplne v kľude.

Na záver sme sa premohli na dezert a to bolo pre mňa vrchol cukrárskeho umenia:

Sivá hus

absolútny skvost! na čokoládovom "sene" leží vajíčko z bielej čkolády, vnútri plnené mascarpone (bielok) a mangovou omáčkou (žĺtok). Obalené v "hniezde" z cukrovej vaty!

Zlatá jeseň

je lieskový oriešok - plnený brownies a kakaom. Pre milovníkov čokolády - must have!

Naše hodnotenie: 5/5

cenová hladina pre dvoch (2x predkrm, 2x hlavný chod, 2x dezert, 0,75l červeného vína a voda) - 120 EUR

zlatá jeseň
zlatá jeseň
bôčik
kozí syr
marinovaný sleď
Sivá hus
Sivá hus
bôčik s rozmarýnovými zemiakmi
baranie rebrá

Pod Aniolami

Kúsok za hlavným námestím sa nachádza krásna reštaurácia "Pod Aniolami", so zaujímavým interiérom, skvelým - typicky poľským jedlom a výborným vínom. Obsluha je milá, vtipná a nevtieravá. Veľmi dobre sa nám tu sedelo, je tu príjemné prítmie. Ak sa dá, rezervujte si miesto dole v sklepoch.

Ako predkrm pred predkrmom dávajú všade v každej reštike (takmer) niečo ako škvarkovú pomazánku a pečivo. Pod Aniolami bola extrémne dobrá! Mali sme ju ešte v jednom podniku a tam sa mi zdala nedochutená.

Predkrmy:

Grilované Foie gras s máslom a sladkým vínom Hibernal, podávané s domácim medom, brusnicami a perníkom - vynikajúce! Ja proste milujem chuť foie gras s máslom. Ešte keď sa dá v tom másle vymáčať chlebík - gastroporno! Z tohto predkrmu som bola nadšená. Porcia je na predkrm celkom veľká a pokiaľ k tomu zbaštíte pol ošatky chleba, ako ja - máte čo robiť pri hlavnom jedle. Bolo to celé ale dosť sladké - mne to nevadilo, len pozor potom pri výbere hlavného jedla, až sa nepresladíte :)

Tatarák z údeného lososa s medovou horčicou podľa receptu Stanislava Czerniecki z roku 1682 - doplnený "kaviárom" z lososa, uhorkou a kaparami. Tomino si veľmi pochutnal. Tataráček nebol úplne najemno, s horčicou sa skvelo dopĺňal, ale tiež to bolo také nasladko. 

Hlavné jedlá:

RibEye steak, marinovanýv rozmarýne - bol podávaný s cesnakovým máslom a ľahkým šalátikom, s francúzskym dresingom. Vynikajúce, tukom prerastené mäsko, šťavnaté a voňavé. Šalát je ideálny doplnok, pretože nejaká rozsiahla príloha už by jednak zabila chuť mäsa a tiež už by sa to do nás nevošlo!

Grilované kačacie prsia, s pečeným jablkom a brusinkami, podávané so strúhanou červenou kapustou, povarenou v červenom víne. Vynikajúce šťavnaté kačasie mäso s chrumkavou kôrkou. Kapusta je takmer surová, rozhodne to nie je dusená červená kapusta, na ktorú sme ku kačke zvyknutý my. 

Dezert:

Sorbet z domácich jahôd s mätou - nakoľko som mala po všetkom tom jedle takmer srdečnú zástavu, osmelila som sa len na sorbet. Bol extrémne ľadový, v lete to musí byť manna pre telo aj dušu! Zreteľná chuť jahôd, žiadne prefabrikované fuj.

celkové hodnotenie 4/5

cenová hladina pre dvoch (2x predkrm, 2x hlavné jedlo, 1x dezert, 0,75l červeného vína a 2x karafa vody) - cca 80 EUR

kačacie prsia
RibEye Steak
Foie Gras
tataráčik
škvarková pomazánka
jahodový sorbet

Przystanek Pierogarnia

Bez návštevy tohoto miesta, sa z Krakowa ani nevracajte. Przystanek Pierogarnia nie je úplne ľahké nájsť, ale keď sa Vám to podarí, odmenou Vám budú najlepšie jahodové pirohy na svete! Teda oni robia aj iné náplne, len pre mňa boli tie na sladko úplne najviac TOP!

Je to prosím pekne priestor, v ktorom sa aj desať ľudí tiesni, skôr bistro, ako reštaurácia. Ponuka visí na nástenke a pozostáva hlavne s pirožkov s rôznymi náplňami - syrovou, mäsovou, kapustovou, slaninovou, jahodovou, nutelovou apod. K tomu si môžete dať polievku dňa (my sme mali uhorkovú) a iné street food lahôdky. 

Celkové hodnotenie 5/5

Cenová hladina pre dvoch (2x polievka, 3x porcia pirohov, voda) cca 10 EUR/250 Kč

jahodove pirohy
vchod
interie
mäsové a syrové pirohy
20180112162125-01
uhorková polievka

Restauracja Starka

Veľmi príjemná reštaurácia Starka v Kaziměři, so štýlovým interiérom, pozornou obsluhou a prijateľnými cenami.

Ako predpredkrm sme mali už spomínanú škvarkovú pomazánku, ktorá tu mne nechutila. Zdala sa mi neochutená a mastná, ale asi je to len otázka vkusu.

Predkrmy:

Polievka z červenej repy s knedlíčkami, plnenými hubami - skvelá polievka na zahriatie! Knedlíčky mne veľmi nechutili, ale polievka ako taká bola výborná. Chcelo by to možno trocha creme fraiche, ale nič ma v nej nerušilo.

Hlavné jedlá:

Grilované kačacie prsia, s omáčkou balzamika a čiernych ríbezlí - podávané s pečenými zemiakmi so slanikou a cibuľou, červenou kapustou s brusinkami. Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, jednotlivé suroviny sa medzi sebou neplátili a omáčka bola famózna. Kačacie prsia boli na náš vkus až moc prepečené a červená kapusta príliš al dente, ale celkový dojem bol veľmi slušný.

Kuracie prsia, plnené bylinkami a orechami, podávané s pečenou medovou zeleninou a grilovaným syrom. Medová zelenina bola TOPka! Mne osobne chutil aj syr, ktorý tam bol taký bezprizorný a mäso, ktoré sa vydarilo a nebolo presušené. 

celkové hodnotenie 3,5/5

cenová hladina pre dvoch (1x polievka, 2x hlavné jedlo a 0,75l bieleho vína) - cca 80 EUR

 

škvarková pomazánka
kačacie prsia
polievka z červenej repy
kuracie prsia

Galéria

 zopár obrázkov z výletu :)

.. prajeme štastnú cestu!

Szara Ges
kaviareň Dáwno Temu
IMG2263
soľné doly
Wawel
ulica Kolonicza
ulica Kolonicza
Rynek Glowny
park
Tržnica na Hlavnom námestí