Ak už mám menovať mesto s dokonalou atmosférou, kde na Vás dýcha história na každom rohu, kde vonia káva a čerstvé rajčiny, mesto, ktoré nikdy nespí a ktoré v sebe kombinuje romantickú atmosféru s krvavými dejinami - je to Rím. Ak by ste mali navštíviť len jedno jediné mesto v Európe, neváhajte! Nižšie Vám prinášame naše tipy a triky, aby ste sa vyhli frontám a užili si z Ríma to najlepšie :)

Ak už mám menovať mesto s dokonalou atmosférou, kde na Vás dýcha história na každom rohu, kde vonia káva a čerstvé rajčiny, mesto, ktoré nikdy nespí a ktoré v sebe kombinuje romantickú atmosféru s krvavými dejinami - je to Rím. Ak by ste mali navštíviť len jedno jediné mesto v Európe, neváhajte! Nižšie Vám prinášame naše tipy a triky, aby ste sa vyhli frontám a užili si z Ríma to najlepšie :)

Ako sa sem dostanete a pohyb po meste

Do Ríma lieta za najrozumnejšie ceny Ryanair, i keď málokedy sa letenky dostanú pod 1 200 Kč. Do Ríma môžete vyraziť v akúkoľvek ročnú dobu, nebudete sklamaní. Let trvá okolo dvoch hodín a odletové časy sú veľmi rozumné :)

Doletíte buď na letisko Campiano, alebo letisko Flumicino.

Z oboch letísk je jednoznačne najpohodlnejšia doprava do centra autobusom, ale POZOR - kupujte lístky vopred na stránkách Terravision. Inak sa môže stať, že sa do busu nedostanete, ale budete čakať, kým sa na Vás dostane rada a to nechceš! Autobusom sa dostanete na stanicu Termini, odkiaľ sa metrom pohodlne zaveziete takmer všade, kam potrebujete.

Samozrejme, je možné dostať sa do centra aj taxikom, ALE POZOR! Cena z letiska by mala byť okolo 30 EUR s tým, že taxikári zvyčajne požadujú až okolo 50 EUR. To sa samozrejme dozviete až v cieľovej stanici a predsa nechcete zahajovať cestu hádkou s taxikárom. Riešením je objednať si taxík vopred, hoci za mierne vyššiu cenu, ale budete mať istotu, že na Vás počká v príletovej hale s ceduľkou s Vašim menom a za vopred dohodnutú sumu Vás odvezie do hotela. Skúste pred cestou pozrieť SEM. My sme cestovali s rodičmi, takže sme volili pohodlnejší spôsob dopravy. Taxikár bol slušný, prišiel v peknom, čistom aute a hlavne, uhradili sme si cestu vopred, takže nebol žiadny problém a to ani finančný, ani komunikačný. Cestovali sme z Campiana a stálo nás to 40 EUR a to až na Via Ostillia (vedľa Collosea).

Čo sa týka pohybu po meste, tak my to riešime tak, aby sme nemuseli MHD využívať. Z Via Ostillia je to všade do polhodiny pešo :) Cestovať sa dá samozrejme metrom, ktoré je dobre značené, všade je dostatok automatov a lístok na 100 min. Vás bude stáť 1,50 EUR/osoba. Vnútri je to čisté a klimatizované. Jediná nevýhoda je, že zastávky síce hlásia, ale tak neprehľadne, že nemáte šancu to počuť ani pochopiť :) Ale na označenie staníc je celkom super vidno aj priamo z metra, takže treba pozerať z okna.

Taxíky sú ukrutne drahé a ani Uber Vás nevyjde lacnejšie. Takže voľte kombináciu pešej chôdze a metra. Dobre fungujú aj električky a autobusy, ale tie sme nevyužívali.

Ubytovanie

Ako sme už písali na mnohých iných miestach, pozerali sme ubytko na BOOKINGu.

Vyberali sme ubytovanie podľa toho, ktoré miesta sme chceli vidieť, takže hneď vedľa Collosea sme našli apartmány White Ostillia a musím povedať, že to bolo úplne skvelé! Všetko! Apartmány z logiky veci nemajú raňajky, niekomu to môže vadiť, ale hneď vedľa v ulici je nonstop Carefour a nákupu lokálnych potravín sa ničomu nevyrovná. Oproti Apartmánom je najlepšia rímska reštaurácia a po ľavej strane Michelinská Aroma Restaurat s terasou s výhľadom na Colloseum. 

Apartmány sú ćisté a dohovor s pánom prenajímateľom úplne bezproblémový. Pán Vám nechá niekoľko kľúčov, olej, kávu, čaje a knihu tipov na reštaurácie, dopravu a pamiatky. Súčasťou welcome balíčku je aj veľmi prehľadná mapa - používali sme ju častejšie ako navigáciu v mobile. 

Čo vidieť a nezmeškať

KOLOSEUM

Keď sa povie Rím, prvé čo každého napadne je Koloseum. Monumentálna stavba, s fascinujúcou krvavou históriou, ktorá v každom človeku vyvolá zmes emócií. Asi je zbytočné popisovať históriu, každý si to vie nájsť na googli :) Alebo si pozrite Gladiátora :). Každopádne čo ja vrelo odporúčam, je kúpiť si lístky na nete s časenkou a to na stránkách rímskych múzeí. Dakedy platila finta, kúpiť lístky vo vchode na Forum Romanum a Palatinum, ale bohužiaľ toto už je pasé. Fronty sú na hodinu minimálne a to kedykoľvek. Pokiaľ budete mať časenku, dostanete sa dovnútra behom 15 minút. Rozdie v cene je len cca 2 EUR.

Inak teda v priebehu čakania Vás niekoľkokrát osloví niekto z mnohých "cestovných kancelárií", ktoré fungujú tak, že vykúpia polovicu lístkov s časenkou a potom ich strelia pred pamiatkou namiesto 17 EUR za 50 EUR. Aj keď som kategoricky proti, tak vo Vatikáne sme túto možnosť využili, ale o tom viac v článku Vatikán. 

Forum Romanum a Palatinum

V prípade nákupu ticketu do Kolosea, máte v cene aj vstup na Palatínum - čo sú Hradčany starovekého Ríma, bydlisko cisára Augusta a rodisko Romula a Réma. Je to miesto určené pre tých, ktorí sa radi prechádzajú a majú skvelú predstavivosť, pretože pamiatky nie sú veľmi dobre označené. 

Fórum Romanum je miesto, kde sa schádzaja rímska inteligencia, plebs, politici - jednoducho tepna hlavného mesta Roma.

Kombinácia Kolosea a Fora s Palatínom je na jeden celý deň, pokiaľ si to chcete užiť aj s piknikom a úchvatným výhľadom.

Fontana di Trevi

Na fontánu di Trevi nepotrebujete žiadne zvláštne vstupné, len kvalitný foťák a pevné nervy :) K tejto pamiatke prúdia milióny ľudí, aby do nej hodili mince pre šťastie. Jej najväčšou zaujímavosťou je, že vodu do fontány privádza z väčšej časti podzemný kanál Aqua Virgo, ktorý bol vybudovaný Marcusom Vipsaniusom Agrippom v roce 19 pr. n. l. Fontána patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v Ríme a denne z nej vylovia viac ako 3 000 EUR!

Pantheon

Ďalšia nádherná stavba a prekrásne rímske námestie. Moje obľúbené a to preto, že sa na ňom nachádza moja zamilovaná kaviareň, kde podľa miestnych, robia najlepšiu kávu v Ríme. Do Pantheonu neplatíte vstupné, chvíľku sa ale na vstup čaká. Nezabudnite sa zahaliť a po prechode mohutnou bránou pozieť hore! Neuveriteľná kupola s otvorom, ktorou má podľa legiend dovnútra vstupovať božské svetlo. Ostatné si viete prečítať na Wikipédii tutok.

Piazza Navona

Kúsok od Pantheonu sa nachádza Piazza Navona a to na mieste bývalého štadiónu. Je to podlhovasté krásne námestie, kde bývalo všetko - od trhov po popravy. Dnes sa tu nachádzajú tri nádherné fotnány a väčšinou tu vystupujú rôzni umelci. Takisto si tu môžete posedieť v kaviarni, alebo si dať obed v niektorej z reštaurácii. Ja skôr navrhujem niektorú z bočných uličiek - jedlo porovnateľne skvelé, ale ceny priaznivejšie :)

Piazza dei Fico

Slováci pochopia, prečo som nemohla vynechať toto námestie :) Každopádne sa tu nachádza fakt pekný bar a za mňa patrí toto námestíčko s figovníkom k jednomu z najkrajších rímskych. Domáci popíjajúci víno a hrajúci domino, korzujúca mládež a príjemná hudba. Rozhodne odporúčam sa tu na chvíľu zastaviť a dať si napríklad Aperol :)

Reštaurácie

Felice a Testaccio

Túto reštauráciu sme vyberali podľa stránky prehľadu michelinov a bibov v Ríme. Felice a Testaccio je malá reštaurácia, kde sa stojí rada na vstup už 15 minút pred otvorením. Obsluha je familárna, vedia celkom super anglicky. Pečú vlastné dezerty a vyrábajú si aj vlastné cestoviny. Výborný výber, skvelé tradičné talianské jedlá a výborné, cenovo prijateľné víno. 

My sme si dali:

Spagetti, ktoré boli s cherry rajčinkami, bazalkou, oregánom, tymiánom, majoránkou a riccotou. Bolo to fantastické aromatické jedlo, dokonale ochutené a šťavnaté. Pán čašník prinesie čerstvé čierne korenie, ktoré instantne namelie na porciu špagiet a posype ho i parmazánom, ak si prajete. 

Pečené teľacie mäso v mlieku a zemiaková kaša - podľa môjho partnera to bolo jednoznačne najlepšie jedlo, aké v Ríme mal. Mäso bolo lahodné a rozpadalo sa. Kaša evidentne z domácich zemiakov, poctivá, hutná a krémová.

Sekaná so zemiakovou kašou - rovnako skvelé jedlo z mletého mäsa. Ako doplnok bola zase zemiaková kašička

Rolky z bravčového mäsa s tomatovou omáčkou - výborné jedlo, skvelo ochutené a voňavé po čerstvých rajčinách.  

Doobjednali sme si k tomu grilované cukety, pečený baklažán s rajčinami. 

Nevedeli sme odolať a tak prišli dezerty: netradične spracované Tiramisu a domáci koláč s čokoládou a lesným ovocím

Hodnotenie 5/5

cenová hladina pre 4 aj s pitím - 120 EUR

čokokoláč s lesným ovocím
Tiramisu
chutilo :)
spagetti
kráľovská hostina
teľacie
reštaurácia

  

Spaghetteria L'Archetto

Ukrytá špagetéria L'Archetto, poskytuje pocestným klimatizovaný azyl a veľmi dobrú pizzu! Majú asi najväčší výber, aký som videla a celkom netradičné kombinácie. Cesto je tenké, krehké a plnky je ohromné množstvo. 

Názvy pizze si už nepamatám, ale nižie vo fotkách pre malú predstavu, ako vyzerali. Ozaj skvelé!

Naše hodnotenie 3,5/5

cenová hladina pre 4 s pitím : 64 EUR

UNADJUSTEDNONRAWthumbbcef
UNADJUSTEDNONRAWthumbbcee
UNADJUSTEDNONRAWthumbbced
UNADJUSTEDNONRAWthumbbcec
UNADJUSTEDNONRAWthumbbceb
UNADJUSTEDNONRAWthumbbce8

Poldo e Gianna Osteria 

Tuto reštauráciu sme objavili náhodou, pretože naše milované El Baccaro malo zatvorené, ale o to väčšie prekvapenie! Príjemná reštaurácia, kde obsluhuje aj pán majiteľ je ukrytá v romantickej uličke, ktorú lemujú brečtanom porastené domy. Výber jedál je o modernej talianskej gastronomii a to, čo sme dostali na tanier, bolo úchvatné. 

Ako predkrm sme si dali paštétu, riccotovú pomazánku a klasické brusketky (teda sekané rajčiny na bagete, alebo toastu). Všetko bolo nesmierne chutné. Ďalšia prekrmová voľba boli grilované kalamáre - neskutočne dobré a mäkké. Posledným predkrmom bola akási tortička so sekanými rajčinami a riccotou a baklažánovým krémom on the top :)

Hlavné jedlá:

Grilovaná treska Cod s hráškovo mätovým pyré - neuveriteľné skvelé jedlo a pritom tak jednoduché. Pyré výborne doplňovalo chuť ryby a práve tým, že v ňom bola mäta a zrejme aj pár kvapiek citrónu, dodávalo to celému jedlu veľmi sviežu chuť!

Ja ako obvykle, nedám dopustiť na špagety. Takže v Poldo e Gianna to boli Vongole. Tedy špagetky s mušľami, rajčinami a pecorinom. Chutili DOKONALO! Neviem, ako urobili tú krémovú omáčku, ale asi voda zo špagiet, varených mušlí a trocha pecorina. Vynikajúce jedlo.

Ďalej si v Poldo e Gianna môžete vybrať z dvoch steakov - klasický steak len so soľou a olivovým olejom a ochutený rozmarýnom.

Vyskúšali sme oba dva a boli fajn, len v tom teple asi nie úplne sadli. Steak tu veľmi neodporúčame. Ten si dajte v El Baccaro. 

Ako dezert bola čokoládová pena s pistáciami, ktorá bola hyper luxusná a jahodový kraml.

Hodnotenie 4/5

Cenová hladina za všetko vyššie uvedené a dve fľaše vína s kávou pre 4 osoby - 150 EUR

UNADJUSTEDNONRAWthumbbd21
Limoncello
grilované kalamáre
predkrmy
UNADJUSTEDNONRAWthumbbd17
UNADJUSTEDNONRAWthumbbd16
čokopena
jahodový krambl
steak
vongole

Divin Ostilia Wine Bar

Absolútny rímsky TOP! Ak by ste si mali vybrať len jeden z našich tipov - choďte sem! Nezabudnite na rezerváciu, reštaurácia má len asi 8 stolíkov. Pán majiteľ sám v reštaurácii pracuje, korzuje po chodníku, podáva si ruku s miestnymi, dá si s Vami pohárik vínka a doporučí miestnu špecialitu. Všetko, ale naozaj všetko, čo sme tu mali, bolo dokonalé a nebolo čo tomu vytknúť.

Vyskúšali sme:

Tuniakový tatarák

TOP TOP TOP! Taký dobrý tatar som jedla len v reštaurácií Da Emanuel v Dejviciach. Lahodný, čerstvý, voňavý, trošku pikantný a skvelo dochutený. Musíte si dať, ak budú mať. 

Opečené chleby s buffallo mozzarellou, sušenými rajčinami, šunkou a uhorkami

Opäť dokonalo vyladené jedlo, ideálne zobanie k vínu.

Spagetty amatriciana

Moje milované amatričááány. Dosť pálivé, ale nie tak, abyste necítili chuť rajčín. Špagetky al dente, poctivá porcia a vynikajúca chuť pecorina.

Carbonara

Podľa všetkého najlepšie carbonary aké sme kedy v živote testovali. Neuveriteľne skvelo ochutené a vláčne. 

Bolognese

Ďalšia klasika - výborné mäsové ragú, na víne, s rajčinami, pecorinom a tagliatelle. Opäť dokonalé. 

Hodnotenie 5/5

Cenová hladina za všetko vyššie uvedené a dve flaštičky vínka - 150 EUR

Bolognese
Carbonara
Amatriciana
tatarák
predkrmy
UNADJUSTEDNONRAWthumbbd7e
UNADJUSTEDNONRAWthumbbd7d

Galéria

rímske uličky
Plazza dei Fico
rímske uličky II
antikvariát
rímske uličky III
Plazza Navona
najlepšia káva v Ríme
Corso Cafe
brána Pantheonu
Pantheon