Kanáre bol tiež spontánny nápad, kedy sme spoločne s kamarátmi nakombinovali váľačku s tripom po ostrove. Bola to skvelá skúsenosť. Nenavštíviť vnútrozemie ostrova by bola bohapustá hlúposť, pretože okrem dokonalých pláží, skvelého jedla, má Gran Canaria nenormálnu prírodu. Tak poďte spolu s nami objaviť čaro Kanárskych ostrovov :)

Kanáre bol tiež spontánny nápad, kedy sme spoločne s kamarátmi nakombinovali váľačku s tripom po ostrove. Bola to skvelá skúsenosť. Nenavštíviť vnútrozemie ostrova by bola bohapustá hlúposť, pretože okrem dokonalých pláží, skvelého jedla, má Gran Canaria nenormálnu prírodu. Tak poďte spolu s nami objaviť čaro Kanárskych ostrovov :)

DOPRAVA a UBYTOVANIE

Letenky

My sme sa sem vybrali po vlastnej ose, teda nie cez cestovku. Vybrali sme letenky z Berlína, ktoré stáli cca 2 tis. Kč/ osoba tam i späť. Druhýkrát by som asi volila už cestu z Prahy, i za cenu drahších leteniek. Nie preto, že by to nebolo pohodlné - RegioJet nadväzuje a pokiaľ nemešká hodinu, ako v našom prípade, tak je to v podstate už jedno kde a kam doletíte. Ale som pohodlná a chcem šetriť čas. Tá cesta so 4 hodinami z Berlína navyše už je pre mňa trocha zbytočná. Ale pokiaľ máte čas a neboli ste v Berlíne, tak to s tým môžete spojiť a dovču si predĺžiť. Čo robiť v Berlíne, si môžete prečítať tu :)

Doprava na Kanároch

Takže doletíte na Kanáre a máte niekoľko možností, ako sa prepraviť z letiska do letoviska :)

  • do Las Palmas sa dostanete linkami č. 1,5,11,60 a 91, ktoré jazdia v priemere každých 10 minút a za cestu zaplatíte cca 2,50 EUR.
  • do Maspalomas a Bahía Feliz jazdí 1,5,36, 66 a 90 a cesta Vás bude stáť cca 4,50 EUR
  • do Perto Rica, Puerto del Mogán, Playa del Cura jazdí 1 a 91 a cesta stojí cca 6,08 EUR

Presné časi liniek a spoje si nájdete aj na stránkach MHD Gran Canaria.

My sme volili taík, pretože sme boli štyria a pretože sa nám to javilo pohodlné - čo aj bolo. Cesta do Maspalomas, kde sme boli ubytovaní trvala cca 25 min. a stála nás 58 EUR tam i naspäť. Taxík sme volili aj z toho dôvodu, že odlet sme mali ráno a z hotela sme potrebovali vystreliť okolo piatej ráno, takže hľadať niekde takto skoro autobus na zastávke sa nám nechcelo. Taxikár nás čakal s ceduľkou na letisku, bol slušný, taxík bol klimatizovaný a nemali sme s prepravou jediný problém. Hradilo sa polovica hneď a polovica v deň odletu.

Prenájom auta

Na cesty po ostrove sme si prenajali auto od TopCaru. Bol potrebný obyčajný vodičský preukaz a občiansky preukaz a nič viac. Skladala sa záloha vo výške 100 EUR, ktorú Vám blokli na karte a v deň vrátenia vozu došlo k odblokovaniu. Auto sme si vybrali na nete - nemali bohužiaľ v deň príjazdu dostupné a tak sme dostali vyššiu triedu za rovnaké prachy. Nádrž plná, ale rovnako tak plnú ju musíte vrátiť. Na 3 dni bol prenájom cca 10 EUR/ deň a to bez ohľadu na počet osôb v aute. Keď sme auto vracali, bolo podrobené očnej kontrole a bolo :)

ALE - prenajímajte si auto čím menšie, tým lepšie. Na Kanároch sú neskutočné serpentýny a aj skúsení šoféri budú mať problém. Dávajte bacha na rýchlosť. Kámošovi prišla pokuta až domov :) Parkujte v strážených parkoviskách, pretože inak sa Vám môže stať, že Vás niekto poškriabe (čo sa tu neberie ako žiadna trága), alebo Vám len tak zo srandy obíde auto kľúčom. 

Ubytovanie

My sme bývali v hoteli Palm Oasis Maspalomas.Hotel má výbornú polohu, na Maspalomas pláž jazdí denne niekoľkokrát schuttle bus. Rovnako tak aj opačným smerom. V hoteli je celkom fajn reštika, niekoľkokrát sme tam jedli. Jedlo nebolo nijak predražené a nadpriemernej kvality. Raňajky sú skvelé, servírované bufetovým spôsobom. K hotelu patrí aj slušne zásobený obchod, takže sme si častokrát robili studené večere doma sami. Bývali sme v prízemnej vilke, asi dva kroky od bazénov. A bazény sú samostatná kapitola - dokonalosť! Tropická záhrada, kľud a vírivka. Nič viac vlastne k spokojnej dovolenke nepotrebujete :) Cuba Libre sme si robili na izbe a podávali si cez chodníček drinčíky. U hotelu stojí zakaždým fúra taxiíkov, ktorých taxa 2 až 4 EUR do centra je viac než prijateľná. U hotela je tenisový kurt, fitko a my sme opakovane využívali minigolf :)

VÝLETY

Puerto de Mogán 

Prekrásna rybárske/ prístavné mestečko, ukryté medzi kopcami vyprahnutej krajiny. Neviem, či to tam takto majú stále, ale my sme mali Mogán nádherne ozdobený kvetinami. Vyzeralo to ako v botanickej záhrade. Každý jeden malý domček je rekonštruovaný, biely, s vlastnou strešnou terasou, plnou kvetov. 

Mogán sa často nazýva aj "Benátkami juhu", alebo "malými Benátkami" a to vďaka malým čarovným uličkám a mostíkom, ktorými je mestečko lemované a poprepájané. Hoci sa v Mogáne veľa stavia, vôbec nedošlo k narušeniu kúzla pôvodne rybárskej dedinky modernou architektúrou a to aj vďaka zákonom, ktoré znemožňujú v Mogáne stavať viac ako dvojposchodové budovy. 

Z Puerto de Mogán sa môžete vybrať na niekoľko druhov plavieb, od dražších výletných lodí, po lacnejšie "projížďky" loďkami. My sme odolali, pretože sme mali nabitý program a šílene sme sa tešili na obed v prístavnej reštaurácii Casino Mediterraneo :)

Na malej pláži sa dá kúpať, takže plavky so sebou.

Pláž Maspalomas

Nádherná rozsiahla pláž, kde sú vlny nádherné a piesok biely. Lehátka len za poplatok a občerstvovacie možnosti len pri vstupe a cca po jednom kilometri. Nám to neva, pretože sme sa zdržali len tri hoďky, takže osuška bola dostačujúca. Neostali sme len u vstupu a šli takmer až k dunám, na ktoré sa kvôli výhľadu vyplatí si "vystúpať". Dá sa aj v žabkách, ale piesok strašne páli a šmýka sa jak v tranze. Takže tenisky do rupsaku.

Roque Nublo

Povinná jazda :) 

Roque Nublo sa považuje za jednu z najväčších svetových prírodných roklín. Má veľmi špecifický význam pre ostrovanov, ako staré miesto bohoslužieb domorodcov, pričom celé prostredie Roque Nublo bolo vyhlásenou chránenou prírodnou oblasťou. Táto skala sopečného pôvodu stúpa do výšky 1 813 m.n.m.

Trasa začína na hlavnej ceste, odkiaľ prejdete cca 2 km až k blízkosti pamiatky Roque de La Rana. Celková dlžka trasy je viac ako 5 km, pričom Vám umožňuje obzrieť si veľké priehrady Las Niñas, Chira a Soria a mestečká Artenara a Acusa. Pohľad na kalderu Tejeda, pláne Pez a Pozo de las Nieves Vás odmenia za úsilie. Výstup nie je náročný, ale dosť strmý a náročné je samotné stúpanie.

Rozhodne vodu so sebou, rovnako tak pevnú obuv a bude sa hodiť aj ľahký sveter (aspoň na začiatok). Drobné občerstvovacie zariadenie je aj na parkovisku.

Tejeda

Ako som už písala, vnútrozemie Gran Canaria je nádherné. Všade samé kopce sopečného pôvodu, vysoké hory, prudké stúpania a kľukaté cesty tak, že máte pocit, že do konca cesty nedožijete. Ak zastavíte, naskytnú sa Vám neuveriteľné výhliadky, z ktorých mrazí v chrbte. Horské mestečko Tejeda nás chytilo za srdce všetkých, až sme si vraveli, že nabudúce dáme pobyt tu. Totálna samota, takmer bez signálu, malebné uličky, prekrásne, zastrčené reštaurácie a bary s neskutočnou atmosférou. Pokiaľ by ste sa tu chceli ubytovať, tak sme vyzistili, že v dedinke je jeden bazén :) 

Teror

Na večer sme presídlili do Teroru, vnútrozemského pútnickeho mestečka. Teror je jedno z najstarších obývaných mestečiek na všech siedmich kanárskych ostrovoch. Bolo založené v roku 1481 potom, čo sa tu zjavila Panna Mária. Teror sa môže pochváliť bohatou církevnou architektúrou, zahrnujúcou očarujúcu baziliku, kláštory, domy šľachtických rodín. Hlavná ulica Real de la Plaza je už 500 rokov hlavným obchodným epicentrom celej oblasti. Rovnako tak tu nájdete skvelé reštaurácie a malebné obchodíky.

Las Palmas a Las Canteras

Las Palmas, ako hlavné mesto, bolo poslednou zastávkou na našej ceste nazad na hotel. Je dosť rušné, historické centrum rozhodne stojí za návštevu, ale keby sme ho nevideli, asi by sa nič zásadné nestalo. Doobedie sme strávili na Las Canteras. Je to niekoľkokilometrov dlhý pás piesku, perfektne udržiavaného, s výborným zázemím. Celá promenáda je lemovaná obchodíkmi, reštauráciami a kaviarničkami. Na konci promenády vpravo je úchvatná morská reštaurácia.

SIOUX City

Na túto atrakciu sme pôvodne nemali v pláne ísť, ale nakoniec sme sa vybrali a bol to skvelý zážitok. Asi 20 km od hotelu v Maspalomas je umelo vybudované mestečko ako vytrihnuté z Mayovky. Po hlavnej ulici sa premávajú divoké kone, banditi a opilci vypadávajú zo Saloonu, za prievodu sporo odených dám :) Je pravda, že je to taká turistická pastička a viac pre deti, ako dospelých, ale my sme sa skvelo pobavili, ja som si vyskúšala pištoľnícky súboj a vyfotili sme sa aj s banditom. Ak už raz nemáte čo robiť, tak toto je veľmi príjemne strávený poldeň. Vstupné je dosť vysoké, ale oplatí sa. Viac info na stránkách Sioux City.

Reštaurácie

Na Kanároch je nespočet skvelých reštík a v podstate je úplne jedno (teda takmer jedno), kam sa vyberiete, pretože voňavé a čerstvé ryby majú takmer všade. Tutok je pár tipov, kde sme boli my a môžem povedať, že na mnohé z týchto podnikov spomíname ešte teraz.

Ja osobne MILUJEM tento štýl stolovania, kedy si naobjednávate množstvo menších jedál a sharujete si jedlo s priateľmi. Takže v každej reštaurácii funguje tapas stolovanie a je to skvelé.

Wapa Tapa 

WapaTapa je reštaurácia v centre Maspalomas. Rezervácia absolútne nutná, pretože reštika je malá a veľmi obľúbená. Skvelá a bezprostredná obsluha, výýýýýborné jedlo. Na stôl Vám dajú výber z olivových olejov, aglio olio a pečivko - je až smiešne, jak dokonale môžu tak "primitívne" veci chutiť. Akože pridali sme si 2x :) 

Potom sme si dali carpaccio s parmezánom (opäť dokonalá jemná chuť mäsa), až máte chuť sa do neho zabaliť. K tomu samozrejme krevety s limetkou a cesnakom, buřtíky so ciderom, jelitko :), samozrejme chobotničku, grilované rebrá (tie boli TOPka) a ako dezert panna cottu s marakujou a creme brulee.

Všetko bolo perfektné a rozhodne odporúčame navštíviť. Na záver večere sme obdržali panáčka na zľahnutie :)

kráľovské krevety
buřtíky v cideru
jelítko
chobotnica
panna cotta
creme brulee
Wapa Tapa
grilované rebrá
predkrmy
carpaccio

Casito Mediterraneo

Táto prístavná reštaurácia v Puerto de Mogán nás dostala dokonalou paellou. Casito je malinká reštika, rezerváciu sme si nerobili a nebol problém si sadnúť. Nie je úplne najlacnejšia, ale kvalita morských plodov je cene primeraná :) My sme teda zdegustovali peallu, potom taký rybí kotlík a rybaciu polievku - všetko skvelé! Ale opatrne s vodou, fľaša minerálky za 5,50 EUR je moc aj na mňa.

Casito
rybacia panvička
rybacia polievka
paella

Asador Grill El Almendro

Horská reštaurácia v Tejede, s nádherným výhľadom na Roque Nublo. Šli sme bez rezervácie a nebol problém. Personál nevie po anglicky ani slovo :) Takže výhodou španielčina, alebo znaková reč (ako v našom prípade :)). Dali sme si burgra, smažené kalamre v cestíčku a ja ulietavam na krevetách v oleji s cesnakom. Všetko bolo skvelé a ceny viac ako priaznivé. Asador teda na svojej ceste po vnútrozemí nesmiete minúť. 

Como Como 15

V Terore sme narazili na úplnú perlu! Como je úchvatná malinkatá reštika, totálne zastrčená v uličkách Teroru, s výhradne španielsky hovoriacim personálom a skvelým jedlom. Asi najviac očarujúca bola ta atmosféra, ktorá z každého kúta Teroru sála. V Como sme okrem hromady vína a rumu zdegustovali Risoto Negro, farbené sépiovým farbivom, chobotnicu so zemiakmi, kotletu a vege chilli con carne :) Jedlo veľmi chutné, ceny neskutočne dostupné. 

los dezertos
sépiové rizoto
masíčko
chobotničiak
Como
chilli con carne

La Marinera

Na Las Canteras je nespočet možnosti, kam sa ísť najesť, ale pokiaľ túžite po rybách, nevadí Vám si priplatiť, tak rozhodne neváhajte a zájdite si do La Marinera. Pri vstupe obrovské akvárium s rybami, vo vnútri možnosť vybrať si z mraziaceho boxu rybu podľa chuti a vzhľadu a taktiež aj jej úpravu. Čerešničkou na torte je neskutčný výhľad na more. My sme ochutnali (ako vždy) paellu pre dvoch (ale pokojne ju dajú dole aj traja. Ja som mala smaženú rybu a Tomáško chobotničku. Všetko veľmi chutné a čerstvé. 

Marinera
Marinera
smažená ryba
paella
chobotničiak
ujo čašník
rybky
smažené grundle
výhľad

Mana 264

V Mane sme si dali poslednú večeru a nemohli sme si želať lepší záver. Je hneď vedľa Wapa Tapa, takže môžete prestriedať :) Skvelá obsluha, o jedle Vám porozprávajú prvé a posledné, poradia a odporučia podľa toho, na čo máte chuť. Niektoré pokrmy sa pripravujú priamo na stole a veľa pokrmov majú ako daily specials, čiže nie sú uvedené v lístku. My sme si zase urobili prierez všetkého možného a sice: hubový šalát, empanadas (plnené taštičky mäsom,alebo zemiakmi, alebo akoukoľvek inou plnkou), grilovaný haloumi s rajčatovou salsou, capresse šalát s burratou, šalát s údeným lososom, parmazánom a kaparami, krevety v oleji s cesnakom a petrželnom. Ako hlavné jedlo steak s baklažánom, zemiakovou slamoua grilovanou zeleninou. Dokonca sme dali aj dezert a to čkoládový koláč a potom dokonalý dezert s flambovanými jahodami a zmrzlinkou. 

flambované jahody
carpaccio z lososa
čoko dort
steaky
krevety aglio olio
capresse
ujo čašník
empanadas
hubový šalát
grilovaný syr

Galéria

 

Sioux City
Sioux City
Sioux City
Sioux City
Katedrála sv. Anny v Las Palmas
Las Palmas
Las Canteras
Las Canteras
Teror
Teror